«Мадонна делла Седія» в експозиції Золочівського замку

Рафаель Санті, поруч з такими майстрами, як Мікеланжело та Леонардо, входить у тріаду найвизначніших митців італійського Відродження. Невпинне прагнення до ідеального пронизує всю творчість цього художника. Його твори завжди були популярними. Копіювали їх в різні періоди, починаючи вже з XVI ст.
Багато оригіналів та копій полотен відомих світових художників знаходилося у приватних збірках, у маєтках знатних осіб Європи. Не виняток і замки короля Яна ІІІ Собеського. Наприклад, лише у замку в Поморянах, як пише «Хроніка Поморянська» Станіслава Заморського (1867), було близько 300 полотен відомих європейських майстрів. Серед них були і копії з Рафаеля, наприклад «Мадонна з дитятком на руках», оригінал якої знаходився у Флоренції, в галереї Пітті, як зазначає автор. Згідно інвентарних описів серед багатої збірки Підгорецького замку було і чотири «Мадонни з дитятком», копій з Рафаеля, Нажаль, описи Золочівського замку мовчать, про те чи були в Великому палаці копії полотен цього видатного художника.

Сьогодні в експозиції Великого палацу Золочівського замку знаходиться копія Рафаеля, полотно невідомого художника XVIII ст. «Мадонни делла Седія». Оригінал належить до небагатьох робіт римського періоду, виконаних Рафаелем без допомоги учнів і є одним з найбільших шедеврів майстра. Полотно датується приблизно 1515 роком. У “Мадонні делла Седія” художник знаходить абсолютно нове рішення настільки улюбленого ним образу. Герої “Мадонни делла Седія” наділений більш безпосередніми і схвильованими почуттями, більш світською, земною красою, великою пишністю, святковістю. На темному тлі, присунувшись майже впритул до глядача і заповнюючи всю площину картини, перед нами постає блискуче вписана в тондо група – міцно притиснувши до себе сина Мадонна в святковому вбранні римлянки і поглядає на неї маленький Іван Хреститель. У візерунку шалі Мадонни простежуються східні мотиви. В тому, як пильно Марія вдивляється у глядача, в тому як інстинктивно вона пригортає до себе немовля, в дещо напруженому погляді маленького Ісуса вгадується якесь передчуття драми, ледь відчутне, дуже віддалене, але материнське інтуїтивне передчуття того, що в майбутньому її дитину чекає небезпека.
З точки зору композиційної побудови, ця картина Рафаеля ще його сучасниками була визнана вершиною станкового живопису. Форма тондо дозволила художнику поєднати в гармонійне ціле кругову схему композиції з природністю та ніжністю материнських обіймів, надаючи таким чином всій композиції логічне завершення. Рафаель невтомно працював над цією композицією: в малюнках, які збереглися подаються й інші варіанти, не круглі, а прямокутні.
Узагальненість типів деяких рафаелівських жіночих образів римського періоду дає привід вважати, що моделлю художнику служила одна і та ж жінка, кохана Маргарита Луті, донька пекаря, яку називали Форнаріна. Він намалював два її портрети: “Форнаріна» і «Донна Велата». Останній знаходиться також у галереї Пітті.
«Мадонна делла Седія», яка знаходиться у Великому палаці, як і її оригінал мальована на дереві олійними фарбами. Копія є дзеркальним відображенням оригіналу. А також художник змінив кольорову гаму одягу Мадонни та дитятка. Картина походить із збірки Львівської міської галереї.
Рафаель написав картину в Римі. У 1589 це полотно перейшло у колекцію Медічі у галереї Уфіцці. У1772-1778рр. німецький художник Йоганн Зоффані у картині “Зала трибуна Уффіці” детально зображає групу туристів захоплених шедеврами колекції Медичі, в якій була і «Мадонна дела Седія» Рафаеля. З кінця XVIII вона знаходилася у галереї в Пітті. В 1799 році була перевезена до Парижа наполеонівськими військами, і повернулася до Флоренції у 1815 році.
Гармонія у творчості Рафаеля виражається у злитті традицій античності та духу християнства. В його мистецтві знайшли зріле вирішення два основних завдання: пластична досконалість людського тіла і складна багатофігурна композиція.

Залишити відповідь

Next Post

Від вибуху під час весілля в Туреччині загинули щонайменше 50 людей

На півдні Туреччині під час святкування весілля стався вибух, від якого загинули щонайменше 50 людей і поранено майже сотню, повідомляє місцева влада. Про це пише BBC. Президент Реджеп Таїп Ердоган сказав, що за вибухом, скоріш за все, стоїть “Ісламська держава”. Повідомляють також, що напад на весільну вечірку здійснив смертник. Місто […]