Остеохондроз – це захворювання хребта, яке характеризується дистрофічними змінами в міжхребцевих дисках, які починаються часткою при погіршенні живлення і ослабленні процесів обміну в тканині хряща.
Результатом остеохондрозу може бути старіння і руйнування міжхребцевого хряща. Остеохондроз найчастіше вражає рухливі ділянки хребта – шийний і поперековий відділи, остеохондроз грудного відділу зустрічається рідше. Незважаючи на це, лікування остеохондрозу грудного відділу хребта – це питання, яке хвилює багатьох пацієнтів, так як вік захворювання стає все молодше, в групу ризику сьогодні входять пацієнти у віці від 20 років.
Як розпізнати грудний остеохондроз
Остеохондроз грудного відділу в 3 рази частіше виникає у жінок, ніж у чоловіків. Найчастіше він починається у пацієнтів, які страждають на сколіоз, як вродженим, так і набутим. Ця патологія характеризується бічним викривленням хребта і найчастіше формується у віці 15 років, якщо тільки вона не вроджена.
Основні симптоми грудного остеохондрозу наступні:
– Біль при ураженні грудних хребців найчастіше носить тупий ниючий характер, гострий біль, як при остеохондрозі шийного відділу не виникає, так як хребці цього відділу малорухливі;
– Болі посилюються при вдиху і видихах, особливо глибоких, а також при русі. Біль може носити оперізуючий характер;
– Болі можуть посилюватися в нічний час, коли при певних позах тиск на хребет збільшується;
– В області грудини виникає відчуття оніміння і «мурашок».
Всі ці ознаки не є чимось унікальним, вони подібні до відчуттів, що виникають при захворюваннях органів травної, серцево-судинної, дихальної системи. Саме тому при виникненні подібних болів слід обов’язково поряд з відвідуванням лікарів різних профілів обов’язково звернутися до невропатолога.
За характером болю можна визначити, які саме хребці грудного відділу вражені:
• При ураженні верхніх грудних хребців може виникати почуття грудки в горлі, а також біль у області стравоходу і гортані;
• При порушенні в середній ділянці виникає біль у правому підребер’ї, яка характерна для проблем з шлунково-кишкового тракту;
• Порушення в нижньому грудному відділі викликає болі подібні болів, які супроводжують проблеми з кишечником.
Причини виникнення
Остеохондроз грудних хребців найчастіше виникає при постійній напрузі м’язів і обмеження обсягу рухів в грудному відділі.
Погіршення живлення міжхребцевих дисків, неправильний розподіл навантаження призводить до порушення процесів метаболізму, просвіт між хребцями звужується, вони здавлюють нервові волокна і, як наслідок, виникає біль.
Остеохондроз грудного відділу найчастіше вражає людей, які ведуть малорухливий спосіб життя – постійно сидять за монітором комп’ютера або в водійському кріслі.
До групи ризику входять практично всі пацієнти з діагнозом сколіоз
Методи діагностики
Діагностика остеохондрозу грудного відділу ускладнюється тим, що його симптоми схожі з симптомами багатьох суміжних захворювань серцево-судинної системи, шлунково-кишкового тракту, дихальної системи. Тому, при появі подібних болів, обов’язково треба відвідати невролога, бажано в першу чергу, так як в більшості випадків саме остеохондроз є їх причиною.
Для встановлення правильного діагнозу лікар після первинного опитування та огляду призначить дослідження за допомогою інструментальних методів.
В ході діагностики використовують такі методи:
– Магнітно-резонансна томографія, яка дає можливість отримати пошаровий знімок всіх структур і тканин проблемної області;
– Комп’ютерна томографія, результатів якої часто достатньо, так як вона дозволяє отримати 3-х мірний знімок проблемної ділянки;
– УЗД;
– Рентгенографія для отримання знімка області, де локалізовано порушення.
Як лікувати грудний остеохондроз
Лікування остеохондрозу складається з 2-х основних етапів:
• Медикаментозне лікування – внутрішній прийом або внутрішньом’язове введення протизапальних і знеболюючих засобів. Для посилення ефекту можна використовувати зовнішні засоби – мазі, креми або розтирання. В умовах стаціонару лікар може призначити процедуру електрофорезу, яка забезпечує швидке проникнення діючих речовин до зони запального процесу;
• Фізіотерапевтичне лікування, яке можна починати тільки після зняття запалення і больового синдрому. До його складу входять прогрівання, водні процедури, електропроцедури. На цьому етапі рекомендується пройти курс масажу з 10 або більше процедур в залежності від інтенсивності захворювання.
Для прискорення процесу реабілітації у спеціально розробленій комплекс лікувальної фізкультури, вправи комплексу треба робити під наглядом спеціального тренера, так як будь-який незручний або занадто різкий рух може тільки посилити проблему.
Для зняття запалення можуть використовуватися нетрадиційні методики – мануальна терапія, голковколювання, кінезіотейпіровання.
Ці та інші методи відновлення будуть дієвими лише в тому випадку, коли пацієнт чітко дотримується рекомендацій фахівця.
Для зменшення болю і зняття навантаження рекомендується носити спеціальні еластичні бандажі та корсети. Для лікування остеохондрозу грудного відділу підійде грудний або груднопоперековий корсет, режим носіння якого повинен визначити фахівець. Жорсткість корсета залежить від ступеня порушення, вона визначається кількістю елементів жорсткості – спиці, пластини, стяжки і застібки. На сайті інтернет-магазину Ortocomfort.ua можна вибрати і придбати необхідний бандаж або корсет, а також знайти рекомендації по його вибору і по догляду за ним.
Як уникнути остеохондрозу грудного відділу
Профілактика остеохондрозу грудного відділу хребта включає в себе наступні заходи:
– Правильний спосіб життя – активний рух, правильне харчування, заняття спортом;
– Якщо Ваша робота передбачає тривалий нерухомий стан, то треба робити перерви в робочому процесі. Під час перерви треба встати, походити, виконати спеціальні вправи, спрямовані на витягування хребта;
– Відмінним рішенням буде придбання і встановлення в домашніх умовах профілактора Євмінова, на якому Ви зможете виконувати комплекс вправ для всіх відділів хребта;
– Треба придбати спеціальне офісне крісло, яке буде забезпечувати правильне положення, і зменшувати тиск, який чиниться на хребет. Якщо в кріслі є режим гойдання, то треба періодично змінювати своє положення, щоб максимально розслабити м’язи.
Дотримання всіх цих рекомендацій дозволить уникнути остеохондрозу і зберегти здоров’я хребта.