Ліхтарі у підземеллях Золочівського замку (відео)

Коли раптом пропадає в наших оселях електроенергія і зникає світло ми стаємо безпорадні. Як колись жилося людям без світла нам важко навіть уявити.
У підземеллі Золочівського замку виставлена невелика колекція ліхтарів, яка відкриває одну з цікавих сторінок історії освітлення.
Найпершим освітлювальним приладом в людській історії було скалка (лучина) – суха тріска від дерев’яного поліна, яку можна тримати в руці і освітлювати дорогу. З бігом часу, коли людина навчилася обробляти камінь, кувати залізо, коли винайшли інші матеріали, до скалок стали кріпити держаки для зручності. Попри всі вдосконалення, головне призначення приладів освітлювати житло, дорогу, розганяти морок темряви – крізь тисячоліття залишалося незмінним.
Ліхтарі були і залишаються однією з найцікавіших груп приладів для освітлення. Це пристосоване джерело світла, яке має бути захищене від дощу, вітру і протягу, а, водночас, світло має проникати назовні.
В постійний ужиток ліхтарі увійшли в ХІУ столітті. Вуличні ліхтарі прикріплювали до стін будинків, завішували на шнурах, які натягували на перехрестях вулиць. У ХІХ столітті розповсюдження набуло освітлення на вільно стоячих стовпах. Часто ліхтарі групують по декілька на одному стояку і це має вигляд канделябру, особливо у публічних місцях.

Справжньою революцією в освітленні став винахід гасової лампи, а згодом і застосування електрики, хоч вже з початку ХІХ століття у Європі застосовували газові лампи.
1853 року, у Львові працівники аптеки Петра Міколяша «Під золотою зіркою», Ігнатій Лукасевичта і Ян Зег розробили методику дистиляції й очищення нафти. Тепер можна було розпочати виробництво гасу, або «нової камфіни», як називав гас Лукашевич. У грудні 1853 року Й. Зег отримав австрійський патент.
У березні 1853 року така лампа освічувала вітрину аптеки «Під золотою зіркою» (тепер аптека на вул. Коперника, 1). А 31 липня того ж року хірург львівського міського госпіталю Загорський зробив першу нагальну нічну операцію, завдяки гасовим лампам, що освітлювали операційну. Згодом гасова лампа була представлена на міжнародній виставці в Мюнхені, винахід був відзначений спеціальною грамотою.
Гасова лампа широко використовувалась з другої половини XIX століття, майже вийшла з ужитку з розвитком електричного освітлення у першій половині XX ст. У теперішній час уживається у неелектрифікованих районах, дачниками і туристами
Гасові лампи заполонили побут. Ними освітлювали і палаці і убогі хатинки.
До найуживаніших і найпоширеніших належать універсальні переносні ліхтарі, які мають пристосування для тримання чи завішування.
Саме такі ліхтарі є у нашій колекції. Один з ліхтарів, універсальний, красиво декорований, скло прикрашає ангел, а вгорі прикріплений дзвіночок. Такий ліхтар міг прикрашати фасад будинку заможних господарів і одночасно сповіщати їх про прихід гостей.
Є і скромніші ліхтарі, є транспортні – каретні, навіть корабельні, облаштовані пристроєм для передачі азбуки Морзе. Є і звичайні побутові гасові лампи, які були у широкому вжитку ще у 50-60 роках минулого століття і які ще можна знайти на наших горищах.

Залишити відповідь

Next Post

Новини за тиждень | 06.03.2016 (відео)

До вашої уваги у випуску НОВИН основні події тижня. 27 лютого від побиття помер мешканець Золочева Андрій Заремба. Як розповідає його мама, розслідуванням займалися у Пустомитівському райвідділі поліції. Рідні Андрія обурені тим, як проходить розслідування, саме тому мама померлого, Галина Омелянівна, записала відкрите звернення аби правоохоронці знайшли тих, від чиїх […]