Кс. Єпископ Ян Цєньскі

Ян Цєньскі, народився 7 січня 1905 року в Пеняках, Бродівського р-ну, сьогодні Львівської обл. Після 54 років священичого служіння Богові і вірним Золочева помер 26 грудня 1992 р. Похований 30 грудня на Старому цвинтарі м Золочів. Похорон його був великою маніфестацією віри священиків і мирян католицьких і православних.

Ян Цєньскі – католицький священик, від 1967 року єдиний таємний католицький єпископ латинського обряду у Радянській Україні.  Після 54 річного священичого служіння у Золочеві вірним Римо-Католицької і Греко-Католицької Церкви в часах Радянского Союзу, в часах атеїзації і марксисько-ленінської пропаганди, 26 грудня 1992 року відійшов до Господа Ісуса Христа Найвищого і  Споконвічного Священика по заслужену нагороду життя вічного.

Походив із знатного графського польського роду. Син Марії Дідушицької (внук засновника Природознавчого Музею Володимира Дідушицького у Львові) і Тадеуша Цєньського, політика, члена Галицького парламенту, громадського діяча, Голову Комітету громадян у Львові, сенатора Другої Речі Посполитої.

У 1928 році закінчив Рільничу Академію в Дублянах, потім вступив на факультет права  Університету  Яна Казимира у Львові. Навчання було перерване в зв’язку з вступом у 1933 році до семінарії у Львові. Дня 26 червня 1938 року в віці 33 років отримав у Львові від рук архієпископа Болеслава Твардовського сан пресвітера. В 1938-1945 р. був вікарієм, потім з 26 листопада 1945 адміністратором, а згодом парохом-настоятелем парафії Успіння Пресвятої Діви Марії  м. Золочів.  Сповнював священичу, душ пастирську послугу в Золочеві до останньої хвилини життя, до самої смерті,  протягом 54 років.

Під час Другої світової війни та окупації, священик Ян Цєньскі приховує і рятує польських євреїв, у тому числі перевозить їх у безпечніший Львів.

Після масового вбивства в’язнів у Золочівському замку в 1941 р. здійсненого російською службою НКВД,  священик Цєньскі звершує молитви за всі жертви і невинно убієнних.

Після масового вбивства жителів Гути Пєняцкої, за участю солдатів фашистської Гренадерської Дивізії СС (28 лютого, 1944) ксьондз Ян допомагав в похованні жорстоко вбитих людей у братських могилах похоронною  літургією  2 березня 1944 року, а також заопікувався про тих, що вижили.

Після закінчення Другої Світвої Війниi пресвітер Ян залишилася в рідному Золочеві, щоб продовжувати священиче служіння, незважаючи на постійні репресії, переслідування та фізичні знущання.

У 1962 році  на прохання кардинала Стефана Вишинського Примаса Польщі, папа римський Йоан XXIII призначає  кс. Цєньского таємним єпископом. Однак тільки  30 вересня 1967 під час перебування у Гнєзні, Ян Цєньскі був таємно консекрований на єпископа кардиналом Стефаном Вишинським. Співучасниками цієї хіротонії, збереженої в таємниці, були єпископи помічники Гнєзна:  Люциан Бернадскі і Ян Черняк.

Після свого повернення до Золочева єпископ  Ян Цєньскі був змушений підтримувати свою високу гідність в таємниці, між іншими наприклад, не носити ознак єпископського сану.

Єпископ Ян Цєньскі таємно рукоположив в сан кількох греко-католицьких та римо-католицьких священиків, одним з них є єпископ Леон Малий вікарний Львівської Архиєпархії.

У п’яту річницю смерті віруючі офірували єпископу пам’ятну таблицю в золочівському костелі, а в десяту річницю назвали офіруваний дзвін на його честь.

Переконання віруючих Золочева про святість життя єпископа Яна Цєньского  постійно живе.

Культ його особи не зменшується, незважаючи на скромність життя і прожиті роки. На його могилі завжди на протязі  майже 20 років після його смерті можна бачити свіжі квіти і запалені свічки.

Сьогодні з усім переконанням можна сказати, що завдяки цій ревній послузі єпископа Яна Цєньского, виросло та зберегло віру не одне покоління водночас  римо і греко католиків Золочева і багатьох прилеглих місцевостей.

І те, що на сьогодні Українська Греко-Католицька Церква в Золочеві і околицях є на стільки великою і могутньою, «ще ніколи в історії наша Церква так не процвітала» – як сказав Блаженніший Святослав в інтерв’ю Гжегожа Полака (Переклад “КАТОЛИЦЬКИЙ ОГЛЯДАЧ”, червень 2012 р.). У цьому без сумніву є також заслуга єпископа Яна Цєньского.

На даний час збираємо свідчення вірних про ревну, священничу послугу єпископа Цєньского, щоб в майбутньому розпочати процес  беатифікаційний на рівні дієцезіальному.

В ЗВ’ЯЗКУ З ТИМ, ЩИРО ПРОСИМО НАДСИЛАТИ ВСІ МАТЕРІАЛИ І СВІДЧЕННЯ

ПРО СВЯЩЕНИЧУ ПОСЛУГУ КС. ЄПИСКОПА ЯНА ЦЄНЬСКОГО.

  на адрес:

пошта e-majl: michaelhold@interia.pl

або адрес поштовий парафії: Парафія Успіння  ПДМ, вул. Сковороди 2, м.Золочів, 80-700,  UKRAINA

о. Михайло Голдович

Залишити відповідь

Next Post

Відбулася позачергова сесія Золочівської міської ради у зв’язку з прийняттям мовного закону

6 липня 2012 року об 11 год. відбулося засідання позачергової сесії Золочівської міської ради у зв’язку  з прийняттям мовного закону.  На сесії депутати прийняли звернення: Звернення депутатів Золочівської міської ради Львівської області до Президента України          Ми, депутати Золочівської міської ради Львівської області, висловлюємо рішучий протест проти прийняття Верховною Радою […]