Конкурентоздатність Китайського та “фірмового”

Покійний Стів Джобс вивів компанію Apple з гаража під яблунею у широкий світ, з кустарного промислу перетворив в одного з флагманів американської економіки. Та якщо ми сьогодні візьмемо славнозвісний iPhone й поглянемо на його задню панель, то побачимо напис: Designed by Apple in California. Assembled in China – «Запроектовано Apple в Каліфорнії. Зібрано в Китаї». Так, саме там американська компанія вже багато років збирає свої гаджети. І хоча в Штатах суспільство й політики неодноразово закидали Apple відсутність патріотизму, сам Стів Джобс відповідав: на жаль, не існує жодних можливостей збирати продукцію «вдома».

Ви знаєте, хто виробляє найбільше ноутбуків, мобільних телефонів та інших побутових пристроїв? Ні, це не Nokia, не Samsung, не Toshiba, не Acer. Зазначені фірми самі не виробляють або майже не виробляють. Вони розробляють та продають, а продукують інші, про яких більшість й не чула, – Quanta, Compal, Inventec, Wistron. Ці фірми з Далекого Сходу досконало освоїли продукційний менеджмент, знають регіональні особливості, працюють як надійні, водночас гнучкі партнери. Навіть європейський Dell “європейський” лише на 7%. Саме стільки збирається в Ірландії та Польщі, решта – Китай і Малайзія.

Продукти Apple збираються в Китаї на заводі тайванської групи Foxconn. Група веде діяльність в Піднебесній з 1988 року, але лише в лютому 2012 року журналістам вдалося відвідати фабрику і побачити, як збирають гаджети з емблемою надкушеного яблука. Збірка одного iPhone потребує виконання 141 операції впродовж 3 днів. Планшетку iPad зібрати ще складніше – за п’ять днів деталі та вузли проходять через 300 пар рук. Якщо працівники німецького Volkswagen приїжджають на роботу на «фольксвагенах», а фінської Nokia користуються «власноруч зібраними» телефонами, то на Foxconn мало хто мав, має чи буде мати ту цяцьку, над якою щодня трудиться, – зарплата стосовно ціни мізерна. Одна зміна працює 12 годин і отримує 1,78 USD за годину (14,25 UAH). Певна частина грошей швидко повертається «експлуататорам». Їжа не безкоштовна, обід коштує 0,70 USD (5,60 UAH). За місце на двоповерховій койці з сімома колегами в кімнатці доведеться щомісяця платити 17,50 USD (140 UAH).

До порівняння, у США середньостатистичний працівник конвеєра зі збирання електроніки отримує 23 USD за годину (184 UAH). Так, для американця чи «євросоюзівця» китайська зарплата – смішна. Однак, на жаль, для львів’янина, дрогобичанина, тернопільчанина – зовсім ні. Для жителів Філіппін, Індонезії, Індії, Африки – тим більше. Справа не лише в диспропорціях оплати праці. У чім же тоді ще?

На загадковому китайському Foxconn працюють понад 230 тисяч жінок та чоловіків (у Штатах Apple дає роботу лише 43 тисячам). У США лише 83 міста мають таке населення, в Україні – 28. Напевно, економічно активні і ті, що працюють і шукають роботу, – це 50-65% жителів. А ми можемо уявити, що кожен 9-й працездатний житель Києва складає iPhone? Це 7% всього населення столиці…

Крім низькокваліфікованих збиральників, котрі після 2-3 днів вже стають «повноцінними елементами» конвеєра, на заводі працюють ще й 9 тисяч першокласних інженерів. За підрахунками американських спеціалістів з менеджменту й рекрутингу, в США такий колектив вдалося б зібрати за 9-12 місяців. У Китаї їх найняли за… 15 днів! Людські ресурси Піднебесної, як і їхня працездатність та заповзятливість, просто не знають меж. А щодо конвеєрників, то кожного дня під ворота Foxconn приходить до трьох тисяч безробітних. Тож збільшення обсягів виробництва не є проблемою… Китай виграє завдяки масштабам, гнучкості, набутому за останні десятиліття виробничому досвіду.

…Інтелігенція радянської епохи протиставляла Схід Заходові як суспільство, орієнтоване на спостереження, самопізнання, душевний спокій та духовний розвиток. Можливо, вони помилялися, і це був просто стереотип? А можливо, ні, просто з часом усе змінюється. Колись було так, однак сьогодні китайці помішані на роботі, грошах, матеріальних цінностях і всій тій метушні, що приписувалася Заходу. Може, саме сьогодні Схід переживає той бум індустріалізації в умовах дикого капіталізму, через який Європа і Америка проходили ще в ХІХ столітті?

За матеріалами: ВЗ.

Залишити відповідь

Next Post

Золочів – місто історії, романтики та молочних коктейлів!

Щоразу плануючи свою подорож до цього міста хочеться встигнути побачити якомога більше, але у реальності, як тільки з`являєшся в очікуваному місці, непомітно витрачаєш декілька незапланованих годин любуючись красою. А все тому, що в Золочеві є особлива атмосфера затишку. От, наприклад, взяти до уваги Шевченківське озеро – серед сонячного спекотного дня […]