Фонд гарантування вкладів фізичних осіб поділився на своїй офіційній сторінці в FB з читачами інформацією про те, як анкета може стати кредитним договором.
ФГВФО зазначає, що перед підписанням документа позичальник повинен з ним уважно ознайомитися. Підпис підтверджує, що клієнт згоден з умовами кредитування, які вказані в документі. Як правило, в ньому вказуються не тільки права позичальника, але і його обов’язки і санкції за їх невиконання. Це стосується, в тому числі, договорів з фінансовими установами та навіть анкет-заяв від банків.
В окремих ситуаціях такі анкети можуть стати кредитними договорами. Це відбувається наступним чином:
- Позичальник підписує анкету-заяву або договір обслуговування з фінансовою установою. Крім звичайної картки отримує ще кредитку з лімітом в 10 тис. грн.
- В анкеті споживач залишив галочку, яка підтверджує ознайомлення з документами і згоду з умовами обслуговування, усіма положеннями КД і готовий роздрукувати документ у себе, скачавши з сайту банку. Разом з цим він зобов’язався стежити за змінами умов на сайті кредитора.
- Після певного часу позичальник міг перестати користуватися карткою банку, але не став розривати договір.
- За цей термін кредитний ліміт в 10 тисяч гривень перетворився в борг розміром 40 тисяч гривень.
Як таке сталося:
- Деталь в тому, що подібна анкета або договір приєднання фактично можуть виявитися кредитним договором з банком. За Цивільним кодексом України, дані документи прирівнюються до кредитного договору, але навіть в таких анкетах кредитор зобов’язаний вказати основні умови з надання фінансових послуг.
- Якщо інформації про умови надання кредиту немає, то фінансова установа порушує права споживача.
Як повідомляє ФГВФО, при порушенні умов клієнт має право звернутися в Нацбанк: написати в НБУ в месенджерах, зателефонувати в колл-центр або заповнити онлайн-заяву на сайті регулятора.
Сервіс Crezu, де можна підібрати позику онлайн на карту, рекомендує споживачам уважно читати документи, перш ніж поставити свій підпис, і виконувати умови договору з кредитною установою. Сумлінні мікрофінансові компанії, як зазначає сервіс, спочатку висилають позичальнику кредитний договір на ознайомлення, потім отримують його цифровий підпис і тільки після цього переводять позичальникові гроші на банківську карту.