Колтів

Мальовниче село Колтів розташоване га сході Золочівського район, навколо оточене пагорбами. круті схили гір утворюють так званий котел . За однією із версій від цього пішла назва села. Спочатку село називали Котлів, але з часом назва змінилася і стала Колтів.

Перша згадка про село Колтів була у 1467 році.

З усних переказів місцевого населення відомо, що тут були володіння княжни Олени, дочки київського князя Всеволода ІІІ. Із частини лісу під Колтовом , оточених Бугом, багнищами і ставками, виник острівець, що був названий Замчисько. Там і стояв замок княжної Олени.

За її правління, татари декілька разів знищували село. Найбільш відомі руйнування були в 1515-1649 роках.

На початку ХІХ століття у Колтові  з’явився новий господар. Граф Баворовський  приїхав оглядати свої поля і ліси , йому дуже сподобалась місцевість. Він вирішив побудувати тут свій замок.

Та ще до графа Баворовського був граф Старжевський. У нього був знаменитий скрипаль  Кароль Ліпінський із Колтова. Народився він у 1790 році. Кароль Ліпінський був визнаним скрипалем-віртуозом.

Граф Баворовський побудував свій зомок , а також церкву, будівництво якої було закінчено у 1846 році. Біля замку було розбито прекрасний парк, в якому росли рідкісні породи дерев і найекзотичніші квіти.

Та вся ця краса була знищена в 1914 році, у роки війни.

Першими священниками в церкві були Тарнавський і Чайковський.

Сини Чайковського були старшинами УПА. Після смерті Чайковського парфію перебрав о. Рудик.

У 1929 році було засновано товариство “Просвіта” Засновником його був вчитель Яворський Петро. У дорадянський період останнім священником був Роман Лиско. Протягом 1939-1940-х років він навчав грамоти населення. Заарештований за любов до свого рідного краю, він був замурований живцем у стіну Лонської тюрми. Церква була зруйнована під час війни і відновлена вже в наш час.

На території села була гуральня, пивзавод, цегельний завод, а також два млини. І все це також знищене.

На території, де була прекрасна алея, тепер стоїть тракторна бригада, а де були гуральня, пивзавод, цегельний завод так і не відомо.

Залишити відповідь

Next Post

Розворяни

Село Розворяни знаходиться поблизу крайової зони Гологір. Це місце – поєднання височини північного Подільського уступу і рівнини Малого Полісся. Розворяни розташовані на рівнині Пасмового Побужжя. Поверхня рівнинна з поодинокими невисокими підвищеннями рельєфу на півдні та південному заході.   Назву села старожили пояснюють так: колись проїжджав  полями козак і по дорозі йому […]