ХТО БУВ АРХІТЕКТОРОМ ПОМОРЯНСЬКОГО ЗАМКУ?

В процесі дослідження історії будь-якого об’єкту дуже важливою є відправна точка, час, коли об’єкт з’явився на світ. На жаль, так вийшло, що нам поки не відомий ні точний час спорудження першого дерев’яного Поморянського замку, ні час появи мурованого замку, не маємо ми і документів, які би точно називали нам будівничих, які його проектували і споруджували. Але останні наші дослідження трошки привідкривають цю суцільну завісу і дозволяють робити деякі цікаві припущення.

Витоком наших припущень є один доволі відомий випадок у Львівській історії. В 1568 році при Успенській церкві почали зводити вежу, попередницю сьогоднішньої вежі Корнякта. Однак в 1570-му році вежа, доведена до третього ярусу завалилася. В тому ж році відбувся суд над її архітектором – Петром Красовським, італійцем який походив з південних кантонів Швейцарії. Для свого захисту Красовський запросив в суд, в якості експертів, групу своїх колег (очевидно друзів), які в документах фігурують як “italus muratores”. Серед ряду інших архітекторів тут згадується такий собі “Martino Quadrio z Pomorzan”. Ось така коротенька згадка. Але вона наводить на одне просте запитання: А що міг робити італійський архітектор епохи ренесансу в Поморянах в 1560-х роках? Я думаю відповідь є доволі очевидною – будувати ренесансний замок.

Далі ми спробували віднайти будь-які інші відомості про цього архітектора. І на наше глибоке розчарування, нам поки не вдалося знайти жодної згадки де б фігурував наш Мартіно. Але… Дуже цікавим є той факт, що він був не єдиним архітектором з таким прізвищем. Загалом, в ті ж роки на землях Речі Посполитої працювала ціла група архітекторів, які іменували себе “Quadrio” чи “Quadro”, “di Quadro”, “de Cadro” в різних варіантах написання. Наприклад Джованні Баттиста ді Квадро в 1568-72 роках перебудовував замок в Варшаві, споруджував ратушу в Познані, Францішек ді Квадро в 1565 році був одним з засновників цеху будівничих у Львові, перебудовував Львівську ратушу, Анджело ді Квадро брав участь у будівництві Бережанського і Язловецького замків. І це далеко не весь послужний список цієї групи. Об’єднує цю всю групу архітекторів і, навіть вже згаданого Петра Красовського, їх походження. Всі вони були вихідцями зі Швейцарії, з околиць Лугано. Можна навіть припустити, що це були вихідці з одного села – Cadro, яке знаходиться за якихось 5 км від Лугано. Саме цей факт гарно би пояснював їх “прізвище”.

Отож, на виході з цієї історії маємо ряд цікавих зачіпок, маємо потенційне прізвище архітектора замку – Мартіно ді Квадро, і маємо потенційний час появи мурованого замку, або, щонайменше, його ренесансної версії – це 1560-і роки. Це припущення дуже гарно вписується в загальну історію Поморян XVI століття, оскільки саме середина століття характеризується відносним спокоєм, стабільністю і розвитком. Тоді власником Поморян був Ян Сененський, який відзначився, окрім іншого, заснуванням деяких нових населених пунктів і перебудовою кількох замків. Тож, імовірно, саме на його замовлення був запрошений ді Квадро для побудови тут нового укріплення, яке б відповідало всім тогочасним військовим і мистецьким уявленням.

Дослідження проводив Oleh Stasiuk. Kalyna Gavryliv Гавриленко Филипп Michael Fitak та інші, які Ваші версії? Долучайтеся до дискусії:)

Щиро Ваша,
Ініціативна група з відродження Поморянського замку.
БФ “Спадщина.UA”

Залишити відповідь

Next Post

Проводиться набір на військову службу за контрактом

Проводиться набір на військову службу за контрактом громадян призовного віку, військовозобов’язаних віком від 18-60 років, жінок (віком від 18-40 років), заробітна плата сержантського та рядового складу складає від 10 000 грн. Одноразова виплата в розмірі 5 000 грн. від Золочівської районної державної адміністрації. За підписання першого контракту з Збройними Силам […]