Громадські організації та об’єднання, що брали участь у Конгресі української інтелігенції, просять Президента України Петра Порошенка, голову Верховної Ради України Андрія Парубія, прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана та міністра культури України Євгена Нищука припинити зухвале та цинічне рейдерське захоплення Львівської національної галереї мистецтв імені Б.Г.Возницького. Про це йдеться у листі, що є у розпорядженні ІА ZIK.
«Загроза національним інтересам та культурній спадщині української нації, як наслідок конкурсного добору Міністерства культури на посаду генерального директора Львівської національної галереї мистецтв імені Б.Г.Возницького, змусила Конгрес української інтелігенції спільно з понад сорока громадськими об’єднаннями за активної участі інтелігенції Львівщини і всіх небайдужих громадян провести черговий форум щодо пошуку шляхів недопущення приниження та пограбування українського народу діями Мінкультури України.
Видатні діячі української культури та інтелігенції, зокрема, Дмитро Павличко, Іван Драч, Борис Олійник, Ігор Юхновський, Іван Вакарчук, Юрій Бобало, Володимир Мельник, Олександр Федорук, Любомир Медвідь, Юрій Туниця, Володимир Парубій, Богдан Козак, Федір Стригун, Василь Откович, Ігор Калинець, Степан Давимука, Валерій Калинюк, а також громадськість Львівщини занепокоєні подіями довкола цього конкурсу та виявленою байдужістю керівництва Держави з цього приводу, в тому числі ігноруванням на попереднє звернення», – йдеться у листі.
«У центрі уваги – майбутнє музейної спадщини української нації», – наголошують підписанти.
Вони зазначають, що Міністерство культури грубо і цинічно порушувало чинне законодавство на всіх етапах проведення конкурсу: ««Переможцем» конкурсу стала особа, яка навіть не відповідає вимогам для допущення до його участі. А саме, відсутність належної освіти (інженер-механік), нульовий досвід в музейній справі, суперечливий досвід роботи у сфері культури (редактор журналу) і так далі.
Водночас, кандидат та діючий керівник галереї Лариса Борисівна Разінкова-Возницька – визначна особа не лише з причини родового зв’язку із незабутнім Героєм України Борисом Возницьким (її батьком), чиє ім’я залишилось знаковим для нашої історії та галереї зокрема, особа яка «народилася» та виросла разом з галереєю, професіонал музейної справи, доцент кафедри реставрації Львівської академії мистецтв, мистецтвознавець за освітою із 45-річним стажем, заслужений діяч культури, член громадської ради Мінкультури України, після трагічної смерті батька генеральний директор Львівської Національної галереї мистецтв імені Б.Г.Возницького – виявилась недостойною посади керівника галереї, яка завдяки саме праці Б.Возницького, Лариси Борисівни та колективу стала найбільшою в Україні, найбільш відвідуваною, найприбутковішою та відомою в усьому світі».
«Минула влада часів Януковича робила неодноразові спроби усунення з посади Бориса Возницького та Лариси Разінкової-Возницької через їх принципові позиції щодо збереження української спадщини, недопущення поділу Львівської картинної галереї та відчуження з галереї скарбів мистецтва світового значення для задоволення персональних меркантильних потреб чиновників, тим самим зберігши їх для українського народу. У кожній такій спробі був Тарас Возняк. Навіть за життя Бориса Возницького він намагався зайняти його місце. А у липні 2012 року (після смерті Б.Г.Возницького) йому таки вдалося отримати з рук міністра культури України уряду М.Азарова підписаний контракт на призначення керівником галереї. Лише завдяки тиску громадськості тоді вдалося змінити позицію Президента та розірвати цей контракт», – йдеться у листі.
Підписанти додають, сьогодні повторюється чергова спроба цього сценарію.
«Уся громадськість сповнена тривоги за майбутнє скарбів нації, особливо у світлі розповсюджуваної інформації, що його призначення було погоджено Адміністрацією Президента.
Маємо надію, що у нинішній ситуації Ви, як патріоти України та найвищі керівники держави, знайдете мужність та можливість припинити зухвале та цинічне рейдерське захоплення Львівської національної галереї мистецтв імені Б.Г.Возницького», – наголосили вони.
Під листом свої підписи поставили такі громадські організації та об’єднання:
Конгрес української інтелігенції;
Ліга творчої інтелігенції Львівщини;
Фонд культурної спадщини Галичини;
Західноукраїнська спілка музеїв;
Клуб греко-католицької інтелігенції;
Марійське товариство;
Львівська обласна організація Всеукраїнської ліга українських жінок;
Український Фонд культури;
Львівське обласне відділення Українського фонду культури;
Спілка архітекторів України;
Спілка дизайнерів України;
ГО «Святий Юр»;
Фонд збереження історико-архітектурної спадщини;
Спілка політв’язнів України;
ЛОО Спілка офіцерів України;
Громадське об’єднання «Опілля»;
ЛВО «Меморіал» ім. Стуса;
ГО Україна «Світ»;
ГО «Молодіжний центр»;
ГО «Золота молодь Винник»;
Благодійний фонд ім. Б. Возницького;
Суспільно-культурне товариство «Любачівщина»;
Суспільно-культурне товариство «Надсяння»;
Українське козацтво;
ЛОВ Всеукраїнського об’єднання ветеранів;
Суспільно-культурне товариство «Холмщина»;
ЛОО Українське товариство охорони пам’яток історії та культури;
Асоціація видавців та книго розповсюджувачів;
Представництво американського об’єднання комітетів для євреїв СРСР.
Нагадаємо, конкурсна комісія обрала новим керівником Львівської національної галереї мистецтв ім. Б. Г. Возницького політолога і головного редактора культурологічного часопису «Ї» Тараса Возняка минулого тижня.
Як повідомлялося, колектив Львівської національної галереї мистецтв ім. Б. Г. Возницького та львівська інтелігенція виступала за те, щоб музей очолила Лариса Разінкова-Возницька. Працівники стверджують, що на посаді очільника галереї повинна бути людина, яка добре знає музей, має колосальний досвід роботи і зможе зберегти усе, що свого часу зібрав Борис Григорович Возницький.
Джерело: ІА ZIK.