Картина «Суд Соломона» в експозиції великого палацу Золочівського замку

Серед живописних творів мистецтва, які прикрашають Європейський зал Великого палацу Золочівського замку особливу увагу привертає велике полотно з зображенням біблійної притчі про Соломона.
Розповідь про Соломонів суд надихала митців різних епох на створення численних творів мистецтва, серед яких фреска Рафаеля Санті, гравюри, картини Андреа Мантенья, Ніколя Пуссена, рельєф на палаці дожів у Венеції тощо.
Про царя Соломона нам розповідає Біблія. Він був сином прославленого царя Давида і правив Ізраїльським царством у 10 ст. до Р.Х. Особливо прославився Соломон своєю мудрістю, слава про яку розлетілась після того, як він розсудив двох жінок, що сперечалися за дитину.

Історія про суд Соломона викладена в Першій книзі царів: 3-16:28. У довільному переказі вона звучить так: «Одного разу Соломон сидів на троні і до нього підійшли дві жінки з грудною дитиною. Вони жили в одному домі і з різницею у три дні народили синів. Але в одної з них вночі дитина померла. Перша жінка стверджувала, що її сусідка підмінила дітей, забравши собі її живу дитину. Друга твердила, що нічого подібного вона не робила». Як же було визначити , хто ж говорить правду і є справжньою матір’ю живої дитини. Без свідків встановити істину було майже неможливо. Тоді цар наказав мечем розрубати дитину на дві частини та віддати їм. Почувши про таке рішення, перша жінка благала віддати дитину сусідці, тільки зберегти їй життя. Другу таке рішення задовольнило. Вона сказала: «Рубайте, хай не дістанеться ні їй, ні мені». Соломон, побачивши переживання жінок, зумів легко визначити, хто ж є справжньою матір’ю дитини.
Цікавий біблійний сюжет про суд Соломона не оминув своєю увагою великий майстер барокового живопису фламандський художник 17 ст. Пітер Пауль Рубенс. «Суд Соломона» його пензля зберігається у Національній галереї Копенгагена. Це ймовірно було одне з багатьох замовлень від Церкви. Над виконанням замовлень трудилось багато талановитих художників у створеній ним майстерні.
Так у 1611-1614 р в майстерні Рубенса створюється монументальне полотно «Суд Соломона» розміром 184-218,5 см., яке тепер зберігається в колекції Національного музею Прадо у Мадриді. Ця картина невідомого художника з майстерні Рубенса належала до приватної колекції королеви Єлизавети Фарнезе в Мадриді і до 1746 р ніде не документувалась.
А у 18 ст. невідомий художник написав копію з картини «Суд Соломона», з музею Прадо, трохи більших розмірів(197 -265 см.), який тепер прикрашає Європейський зал Великого палацу.
Композиція твору є майже дзеркальним відображенням оригіналу Рубенса. Героїв картини переповнюють емоції, передані їх активними рухами. Жести і постаті жінок промовляють до нас почуттями. Жінка, що на колінах, благає зберегти життя дитині. Жест іншої наче кричить: «Рубайте!» Їй байдужа доля дитини в руці воїна. Постать воїна з дитиною умовно ділить картину на дві емоційно протилежні частини. Праворуч – фігура Соломона у червоному плащі, який застібнутий дорогоцінною фібулою, з діадемою на голові, сповнена царської величчі,рухи виважені. Він сидить на золотому троні з підлокітниками у вигляді сфінксів, витягнута права рука з жезлом виказує прийняте ним рішення, а одночасно наче зупиняє його виконання. Напруженість ситуації підкреслюють байдужо-цікаві постаті зівак та слуг Соломона.
Картина привертає увагу багатим колоритом, сповнена величі та декоративізму, притаманного Рубенсу.
Біблійна історія про суд Соломона вражала багатьох нестандартним і тонким рішенням спірного питання. Вона стала взірцем мудрості. Звідси пішов вислів Соломонове рішення – так ми називаємо справедливий, мудрий і швидкий суд.

Залишити відповідь

Next Post

Вітання для Юрія Алексевича

Юрію Алексевичу виповнилось 22 роки. Мама, бабуся та сім’я Солтівських вітають Юрія із Днем Народження. Бажають міцного здоров’я, радості і вірного кохання, успіхів у навчанні та службі. Прийми у цей день вітання найкращі: Бажаєм здоров’я, любові і щастя. Щоб лихо й тривоги тебе обминали, Зозуля сто років життя накувала. Хай […]