Картина «Оборона Теребовлі» у експозиції Великого палацу Золочівського замку (відео)

Крім широко поширених біблійних, міфологічних сюжетів часто зустрічаються роботи на історичну тематику, в яких висвітлюють історію міст, важливих подій і справжніх героїв. З творів живопису дізнаємось про архітектуру, якої вже не існує, одяг, традиції.
Як кажуть «Без мистецтва неможливо зрозуміти історію і навпаки.» Перед нами картина XІX ст. польської школи «Оборона Теребовлі». Теребовля – містечко на Тернопільщині, яке славиться своєю давньою і цікавою історією. Тут збереглися вали давньоруського міста перша згадка з 1097р. Теребовля відома і як пізньосередньовічна фортеця. Вона згадується у 1341р у переліку міст, захоплених королем Казимиром ІІІ. За свою історію Теребовлянський замок був свідком багатьох історичних подій.
На картині невід. польського худ. XIX ст. зображено подію, яка відбулася у 1675 р, коли на Теребовлю напало десятитисячне турецьке військо, яким керував паша Сердар Ібрагім Шішман. Девять днів оборонці героїчно відбивали атаки турецького війська. Обороною керував Ян Самуель Хшановський. Коли закінчилися запаси продовольства, пороху, деякі мури були зруйновані на таємній нараді Ян Самуель приймає рішення виконати вимоги турків і здати фортецю. На фоні замкових мурів зображені захисники в лицарських обладунках готові до бою. Їх проводжає група мирних мешканців і на передньому плані тендітна постать Софії Хшановської в світлій одежі. За допомогою виразу обличчя, жестів художник передає емоційний стан обложених, величезне хвилювання за долю міста і його мешканців.

По іншому відтворив у своїй картині цю подію талановитий польський художник ХІХст Лефлер Леопольд. Він акцентує увагу на дружині Яна Хшановського Софії, яка почувши розмову про здачу замку постала перед чоловіком з двома кинджалами у руках і промовила «Немає і бути не може ніяких переговорів із загарбниками. Будемо битися разом. Або помремо, або відіб’ємо ворога. До тебе звертаюсь, муже мій, і заявляю, що один кинджал вразить твоє серце, а другий моє, якщо у них погасне любов до свободи і честі Вітчизни». Такі слова і мужність жінки підбадьорили чоловіків і вони з останніх сил тримали оборону. Незабаром надійшов на допомогу із значним військом король Ян ІІІ Собєський і турки покинули облогу. Лефлер Леопольд польський художник, який народився в Жешові в 1827р. Випускник Віденської академії мистецтв, продовжив навчання в Мюнхені, Парижі. Його картини були дуже популярні в другій половині ХІХ ст.. Багато є праць на історичну тематику. На запрошення Яна Матейка Л.Лефлер провернувся в Краків і був призначений професором в Школі витончених мистецтв, де працював 20 років. Помер в 1898 р в Кракові, де і похований.
Художник виділив Софію Хшановську, вмістивши її на передній план. Навпроти неї Ян Самуель і група чоловіків, увага і погляди яких спрямовані до Софії. Ідеалізація персонажа досяглася за допомогою витонченої постаті героїні, жесту рук, гордо піднятої голови, м’яко освітленого обличчя. Палітра композиції не виходить за межі кількох тонів, причому досить темних. Л.Лефлер прагнув привернути увагу до образу сильної особистості , духовно багатої людини, для якої свобода і честь були на першому плані. Софії присвячували вірші і пісні. Ця подія послужила сюжетом для багатьох художників. Л. Лессер написав картину «Оборона Теребовлі», Яна Машковського «Оборона Тербовля» зберігається у ЛНГМ. Мешканцями міста неподалік замку було встановлено пам’ятник, який пізнішу зазнав руйнувань. Споруджений новий скульптором Я Бохенеком в 1944р зруйнували радянські війська. В 2012 р до дня міста пам’ятник С. Хшановській повністю відновлений скульптором Р. Вільгушинським.

Залишити відповідь

Next Post

"Родинне дерево" запрошує на зустріч із заслуженою артисткою України, землячкою Ларисою Дедюх

21 травня 2016 року “Родинне дерево” організовує зустріч із заслуженою артисткою України, землячкою Ларисою Дедюх. Захід відбудеться о 17-00 в ресторані. Обов’язковий попердній запис. Деталі за телефоном: 0679811986 Поділіться цим у соцмережах: