Гра мільйонів

Щоби віддати данину найбільш популярній грі у світі, за рішенням ООН 10 грудня світова спільнота відзначає міжнародний день футболу. Долучилися до цього свята в Тростянецькій ЗОШ І-ІІ ст.: відбувся тематичний урок. На ньому учитель фізичної культури торкнувся різних аспектів такого явища, як футбол, в історичному ракурсі та аналізував сучасні тенденції світового та українського футболу. Варто зазначити, що футбол пройшов довгий етап розвитку, перш ніж викристалізувався в сучасному вигляді. Тому учням було цікаво дізнатись про цікаві, а часом і кумедні історії про цю гру.
І хоча знають усі, що батьківщиною футболу є Англія, однак це твердження не буде зовсім справедливе. Бо, як свідчать історичні джерела, схожа на футбол гра вже існувала у ІІ тис. до н.е. в Китаї під назвою «Цу чу», що в перекладі означає «штовхати ногою»». Інші джерела згадують, що вже в V ст. н.е. у Флоренції (Італія) на ярмарках люди грали в гру, схожу на футбол. У кожній команді було … 27 гравців, вбраних у різнокольоровий одяг. А от у ХVІ ст. в Нормандії (Пн. Франція) була поширена гра «Ла суль», яка теж була віддаленою імітацією футболу. Проте проходила вона не на стадіоні, а на вулицях і площах міст і сіл. Мешканцям будинків доводилося ставити грати на вікна, щоб їх не розбили м’ячем. «Ла суль » була настільки популярною, що ремісники кидали роботу посеред дня, щоб зіграти в цю гру. Правителі забороняли футбол, карали різними штрафами.
Ще однією курйозною грою у середньовічній Англії було щось середнє між футболом античним і сучасним. Грали в містечках і селах, на різних святах і ярмарках. Футбольні баталії найчастіше перетворювалися на кровопролитні бійки. Іноді з кожного боку виступало по 500 і більше гравців. Місцем ігор були вулиці і площі міст і сіл. Змагання розпочиналися посеред дня і тривали до темряви. Перемогла та команда, яка зуміла прогнати м’яч через усе місто, чи від села до села до визначеного місця, чи перетнути «лінію воріт», довжина якої 400 метрів. Ігри проходили під девізом «Перемога за будь-яку ціну». Під час одного такого матчу пристрасті розгорілись настільки, що при переправі мостом через річку 15 гравців потонули. Дійшло до того, що король Ричард II у 1389 р.заборонив футбол. Карали аж до страти. Тільки через три століття правителі переконалися, що набагато краще буде, якщо народ займатиметься футболом, а не політикою.
У Франції в ХIV столітті люди грали у схожу на футбол гру «Шолтаж». Гол зараховувався, якщо потрапляв в обід від бочки. У 1395 у Франції вийшов посібник «Основи футбольного мистецтва», укладений … настоятелем монастиря Рюксером. У монастирі панувала справжня «футболоманія». Кожен новачок повинен був подарувати сусіду по келії м’яч.Іншою вагомою віхою стає укладення «Кембріджських правил із футболу», основні принципи яких дійшли до наших днів. Але в ті часи дозволялося грати не лише ногами, а й руками. В інших правилах у 1863 році заборонялася гра руками, навіть воротареві. Згодом воротареві дозволили грати руками.
До 1904 року в деяких країнах самовільно змінювались правила гри, доки не була утворена ФІФА (міжнародна футбольна асоціація) – головний футбольний орган світу. Іншою вагомою датою є створення в 1954 році УЄФА (Європейської футбольної асоціації).

Щодо теренів України, то футбол зародився в 70-90-х роках ХІХ століття (Одеса та Львів). Перший офіційний матч в Україні відбувся у Львові 14 липня 1894 року, де місцевий «Сокіл» зустрівся з однойменною командою із Кракова. Перемогли львів`яни 1:0 (гол забив Володимир Хомицький). Цікаво, що тоді часто футбол називали «копаним м’ячем», а придумав цей термін Іван Боберський, якого називали батьком українського спорту.
Ще учні мали змогу дізнатись про найтитулованіші команди світу та України. Також школярі переглянули добірку світлин про володарів найпрестижнішого футбольного трофею – «Золотий м`яч». Тим паче, що українські футболісти тричі удостоювалися цього звання, а саме: Олег Блохін (1975), Ігор Бєланов (1986), Андрій Шевченко (2004).
І наприкінці зазначимо, що важливо не лише у футбол добре грати, удосконалювати навички цієї гри, але не забувати про історію такої дивовижної гри планети.

Учитель фізичного виховання Тростянецької ЗОШ І-ІІ ст. Семенко Я.М.


Залишити відповідь

Next Post

ООН: Від рук терористів на Донбасі загинули 4634 людини

Щонайменше 4634 людини загинули від рук терористів у східних областях України, понад 10 000 зазнали поранень внаслідок боїв. Про це йдеться у звіті управління ООН з координації гуманітарних питань. Згідно з документом, понад 540 тисяч людей змушені були переїхати з Донбасу у безпечніші регіони країни. Ще стільки ж покинули територію […]