Екскурсія по селі Шпиколоси…

Пам’ятник Матері Божої, трагедія села

В продовж кількох своїх статей я пропоную вам відвідати село Шпиколости його культурні, історичні та релігійні пам’ятки.
Коли в’їжджаєш в село Шпиколоси, зі сторони Ремезівців,  можна помітити, що немов сторожа з обох боків села стоять два великих пагорби, які бережуть наше село від сильних вітрів і стихій. Правий пагорб восени, немов золотом покритий, жовтим лісом. Але ще з далеку можна помітити центр села з його визначними місцями це: пам’ятник Діви Марії, без Іменна могила січовим стрільцям і каплиця  побудована з нагоди річниці Хрещення Русі. Давайте першим з цих пам’ятників, вшануємо нашою увагою, фігуру Діви Марії. Для кожного  жителя нашого села цей пам’ятник є дорогим і займає дуже болюче місце у наших серцях. Якщо підійти ближче до цієї пам’ятки то можна за уважити що знизу на меморіальній дошці написано багато імен. Можливо хтось запитає, що це за імена?
Варто розповісти про людей і подію, яка написала ці імена померлих в той день. У старенькому селі Шпиколоси 18 квітня 1944 року під солом’яними стріхами люди святкували Воскресіння Христове, це якраз був Великдень. За деякими версіями людей, доля, яка спіткала наше село була назначена селу Віциньяк, помста за діяльність їхніх хлопців лісових, але зійшлася в Шпиколосах через те, що Віцені  жило багато поляків. Серед великодні в наше село ввірвався загін німецьких воїнів під проводом одного з польських командирів, які безжально запалили його.Хати, які були під соломою легко і швидко згоріли, в хатах від диму подушилося багато людей, які стали жертвами того дня. Кажуть, що після того дня в селі залишилося тільки чотири хати, які були мурованими і не згоріли.
Коли ж  на Україні настала незалежність жителі села хотіли вшанувати і закарбувати в своїй пам’яті той зловісний день, і відати шану померлим односельчанам. У 1994 році було вирішено і встановлено пам’ятник людям цього дня. Знизу на камені викарбувані прізвища тих людей і тим самим вони викарбувані у нашій пам’яті.
В той день загинули:

Богуш М.С.
Богуш М.М.
Богуш Г.М.
Богуш В.С.
Баньковський Б.З.
Барташевський В.І.
Буняк М.М.
Босак М.І.
Галян В.Ф.
Голінський І.П.
Гайдар Г
Гуменюк Г.Я.
Гевко Д.
Здирко І.М.

Замостний З.І.
Замківський Г.С.
Колінко В.Ф.
Костюкевич М.Ф.
Коваль Ф.Г.
Коваль В.І.
Леськів Б.М.
Лабаз Б.М
Мандзій В.Ф.
Муц Ф.В.
Музика Г.І.
Нарольський Я.
Паюк С.Ф.
Прус Г.І.

Поцілуйко Г.Л.
Прус Ф.Г.
Рибка В.В.
Рибка В.І.
Рибка П.В.
Рибка О.І.
Рибка Д.Г.
Рижий Я.Ф.
Семчук І.Д.
Семчук Г.І.
Семчук В.М.
Семчишин М.Г.
Салабай І.
Федунчик О.В.
Чорнолецький І.

А також всім хто загинув в боротьбі за волю України.

Чекайте! наша екскурсія буде продовжуватися далі…

Роман Гайдар

Залишити відповідь

Next Post

Документи, які необхідно подати для переходу на застосування спрощеної системи оподаткування

Для застосування спрощеної системи оподаткування органу ДПС слід подати заяву та розрахунок доходу за попередній календарний рік. Перелік документів, які необхідно подати органу ДПС для переходу на застосування спрощеної системи оподаткування визначено у статті 298 Податкового кодексу України, а саме: заява про застосування спрощеної системи оподаткування розрахунок  доходу за попередній календарний […]