Чимало українців були збентежені стрімким ростом інфляції упродовж 2023 року. Він став приводом вважати, що ціни на продукти виростуть до рекордних показників. І дійсно, минулоріч вартість багатьох товарів різко збільшилася. Проте вже цього року ситуація почала стабілізуватися. Посприяло цьому зменшення темпів росту інфляції та активний розвиток власного українського виробництва. Так, за результатами статистичних досліджень упродовж перших місяців літа ціни на продукти зменшилися в середньому на 0,1%.
Тут варто зауважити, що окремі товари даної категорії все ж виросли в ціні. Про рекордсменів росту в розцінках, їх зниження та порівняння цін за два роки і піде мова далі.
Слід відмітити, що навіть попри здорожчання окремих товарів українці мають змогу купувати їх за доступними цінами. Така можливість доступна завдяки використанню спеціальних промокодів, які дозволяють отримувати різні варіанти знижок. Один із ресурсів, де можна знайти промокоди для здійснення вигідних покупок в Україні – це codes.com.ua. Його провідний експерт Андрій Лазаускас поділився з нами наступним:
«Пам’ятаю, коли слово «промокод» всі пропускали повз вуха. Пройшло небагато часу, а вже у купи людей в замітках збережені актуальні коди, щоб купити потрібні товари чи послуги зі знижкою. Хочу ж нагадати, що довіряти слід тільки офіційним промокодам. На нашому ресурсі Codes їх дуже легко знайти».
Що стало дешевшим?
На початку літа 2023 року овочі в середньому вартували на 18% дорожче, ніж цьогоріч. Мова йде про сезонні продукти. Здешевшали ці товари, на думку експертів, за рахунок збільшення кількості приватних ферм та домашніх господарств. Немалу роль зіграло і збільшення імпорту. Наразі різниця в ціні між аналогічними періодами двох останніх років (мова йде про початок літа) виявилася такою:
- картопля стала дешевшою на 3-4 грн. – наразі її вартість складає близько 20 грн.;
- морква подешевшала на майже 9 грн. – зараз вона коштує 30-40 грн.;
- огірки виявилися дешевшими на 5-10 грн. – наразі їх можна купити за 50-70 грн. в залежності від виду;
- помідори здешевшали на 10-15 грн. – їх сьогоднішня ціна складає близько 65 грн. за кг.
Проте овочі не стали рекордсменами. Найбільше в ціні в порівнянні з минулим роком втратили курячі яйця. Їх вартість зменшилася на 22,4%. Ще рік тому купити десяток яєць вдалося б в середньому за 50-60 грн. Зараз ціна 10 штук становить близько 40 грн.
Що стосується таких популярних продуктів, як цукор та соняшникова олія, то вони також подешевшали – в середньому на 11%. Це доволі великий показник, враховуючи, що для виготовлення цих товарів потрібно використовувати потужності, а відповідно і електроенергію, яка не так давно виросла в ціні. Ще рік тому споживачі могли придбати цукор за 33-34 грн. за кг. Сьогодні ж його вартість знизилася до 30 грн. за кг. Олія подешевшала ще більше – приблизно на 5-10 грн. за стандартну пляшку 850 мл.
Варто зазначити, що стабілізація та зниження цін тісно пов’язані з тим, що український ринок поступово повертається до того стану, коли може повністю закрити запит споживача. Вдається це не лише за рахунок внутрішніх ресурсів. Важливим є і збільшення обсягів імпорту, зокрема, аграрної продукції. Упродовж минулого року загальна сума, витрачена на такі закупівлі, перевищила позаминулу на 800 млн. доларів. Очікується, що тенденція збережеться.
Що подорожчало?
Звичайно, не обійшлося без продуктів, ціна на які зросла. Тут серед лідерів – молочні товари. Цьогорічна ціна на масло виявилася в середньому на 11 грн. більшою, ніж рік тому. Якщо в 2023-му пачку вагою 200 г можна було купити за 60 грн., то наразі доведеться заплатити більше 70 грн. Це вказує на ріст цін на 15,8%. Те ж саме стосується м’якого сиру. У порівнянні з минулим роком він подорожчав на 5-6 грн. за 300 г, а це 8,1% від вартості. Молоко стало дорожчим на 7,7%. Наразі його можна придбати в середньому за 43 грн. за пляшку 900 мл, тоді як в 2023-му такий же об’єм коштував в середньому на 4 грн. дешевше.
Серед продуктів, що стали дорожчими, опинився і хліб. Назвати точний відсоток росту ціни тут складно, адже дана категорія включає в себе значну кількість різноманітних товарів. Проте середній показник здорожчання тут зафіксувався на рівні 7,4%. Якщо порівняти вартість найбільш популярного пшеничного хліба вагою 650 г, то ціни минулого року і цього відрізняються на 3-4 грн. Зараз вказаний товар можна придбати в середньому за 35 грн.
Також до переліку продуктів, які стали дорожчими, варто додати м’ясо та рибу, макаронні вироби. Тенденція росту ціни всіх вказаних вище товарів має чітке пояснення. Всі вони потребують додаткового ресурсу для виробництва. Наприклад, це спеціальні корми для худоби чи то добрива для ґрунтів.