Дифтерія небезпечніша за кір: чому необхідно вакцинуватися

Дифтерія – захворювання, при якому виникають запальні зміни на слизових оболонках або шкірі, утворюються особливі плівки і вражаються внутрішні органи – серце, нирки, нервова і дихальна системи.

Збудник дифтерії – це токсигенна дифтерійна паличка, яка продукує екзотоксин, що й зумовлює тяжкість захворювання. Природним середовищем для дифтерійної палички в природі залишається людський організм, проте вона прекрасно культивується на спеціальних середовищах і в зовнішньому середовищі зберігає життєздатність протягом різних термінів: наприклад, температуру -20°С витримує до тижня, при високій температурі, 50°С і вище, гине через 30–40 хвилин. Добре переносить висушування. У пилу, на підлозі, на предметах, в оточенні хворого дифтерійна паличка зберігає життєздатність до 18–40 днів, дуже чутлива до всіх засобів дезінфекції у звичайних концентраціях.

Тільки завдяки імунізації відзначається різке скорочення кількості хворих. Рівень носійства токсигенних збудників дифтерії зменшився, але збудник усе ж циркулює серед населення. Тож прихований епідемічний процес триває. Отже, варто нагадати, що це за захворювання і що робити, щоб не захворіти на дифтерію.
Джерело дифтерії – людина, у якої вона виявляється в різних формах – від важких токсичних до стертих і здорового бактеріоносійства. Природно, чим вища забрудненість слизових оболонок верхніх дихальних шляхів, тим імовірніша можливість викиду збудника в масивних дозах у довкілля. Найбільш небезпечні в цьому плані хворі на дифтерію і бактеріоносії, які страждають на гострі захворювання верхніх дихальних шляхів. Кожен бактеріоносій менш небезпечний, але при відсутності хворих він стає головним джерелом розповсюдження інфекції.

Передача інфекції в переважній більшості випадків відбувається повітряно-крапельним шляхом (під час дихання, розмови), рідше через предмети (іграшки, білизну) і продукти харчування (молоко). При дифтерії шкіри, статевих органів, очей зараження відбувається шляхом занесення збудника руками, водою, предметами побуту.

Симптоми

Перші симптоми хвороби можуть нагадувати звичайну ангіну: біль у горлі, загальне погіршення самопочуття, підвищення температури тощо. На мигдалинах чи інших уражених інфекцією органах з’являється сіро-білий наліт. Коли хворий видаляє цей наліт, то рана починає кровоточити, а через деякий час наліт знову проступає. Також з’являється специфічний солодкуватий запах із рота. Через деякий час уражене місце може набрякати. Один із симптомів дифтерії – набрякле горло. Особливо небезпечно цей симптом протікає у дітей. Тоді може виникнути задуха, це може призвести навіть до смерті.

Небезпечна не лише сама дифтерія, але й ускладнення, які вона може викликати. Так, пережита хвороба може призвести до ураження центральної нервової системи (параліч дихальних м’язів: шиї, голосових зв’язок і піднебіння) та міокардитів. Унаслідок паралічу дихання людина може померти.

Лікування.
Хворих навіть з підозрою на дифтерію одразу ж госпіталізують в інфекційний стаціонар. Основний метод лікування – введення пацієнту антитоксичної протидифтерійної сироватки.

Профілактика та щеплення

Найефективнішим методом профілактики залишається щеплення, а також дотримання власної гігієни – треба часто мити руки, протирати предмети, яких могла торкатись потенційно хвора людина, часто провітрювати приміщення, особливо якщо там перебуває велика кількість людей.

І, звичайно, при перших же симптомах необхідно звернутись до лікарів – чим швидше діагностують дифтерію та почнуть лікування, тим менше шкоди вона завдасть організмові.

ЩОБ ВБЕРЕГТИСЯ ВІД ДИФТЕРІЇ, УСІХ ДІТЕЙ, ПОЧИНАЮЧИ З ДВОМІСЯЧНОГО ВІКУ, ПРИЩЕПЛЮЮТЬ ТРИРАЗОВО КОМБІНОВАНИМИ ВАКЦИНАМИ: КАШЛЮК, ДИФТЕРІЯ, ПРАВЕЦЬ. ЧЕРЕЗ РІК ПРОВОДЯТЬ РЕВАКЦИНАЦІЮ. КРІМ ТОГО, ПОЧИНАЮЧИ З 16-РІЧНОГО ВІКУ КОЖНІ 10 РОКІВ ПРОВОДЯТЬ РЕВАКЦИНАЦІЮ ДЛЯ ПІДТРИМКИ ІМУНІТЕТУ ДО ДИФТЕРІЇ ТА ПРАВЦЯ.

Не нехтуйте своїм здоров’ям! Бережіть себе!

Навчальний центр
Національної гвардії України
лікар-епідеміолог
майор м/с Борейко Н.Й.

Next Post

Мережа салонів «PERYNKA” святкує свій 11-й рік народження

Мережа салонів «PERYNKA” святкує свій 11 рік народження. За цей досить довгий період роботи чимало клієнтів скористувалися послугами, чимало відновлено і пошито нових ковдр і подушок, а також різноманітної і різнокольорової постільної білизни для різного стилю інтер’єру. Бажаємо продуктивної роботи, надалі розвиватись, вдосконалюватися і процвітати, значущих професійних досягнень, нехай не […]
Салон "PERYNKA" - чистка пір‘я, пошиття ковдр, подушок