Добровільна участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування: що варто знати?

Частиною першою статті 10 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” (далі – Закон 2464) визначено коло осіб, які мають право на добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування та добровільну сплату єдиного внеску. Це:
1) члени особистого селянського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню (за всіма видами страхування – на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, і пенсійне страхування);
2) особи (зокрема іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають або працюють в Україні, громадяни України, які працюють або постійно проживають за межами України, якщо інше не встановлено міжнародними договорами), щодо яких одночасно виконуються три такі умови:
– ці особи досягли 16-річного віку;
– вони не перебувають у трудових відносинах із роботодавцями-страхувальниками;
– вони не є платниками ЄСВ (єдиний соціальний внесок) як фізичні особи – підприємці чи особи, які провадять незалежну професійну діяльність, або як члени фермерського господарства.
Зазначені особи мають право на добровільну участь тільки в загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванні.
Мінімальний термін, на який можна укласти договір про добровільну участь, становить один рік.
ЄСВ за таким договором сплачують щомісяця до 20-го числа місяця, що настає за місяцем, за який сплачується внесок. Сума внеску за кожен місяць дії договору не може бути меншою за мінімальний страховий внесок ( сьогодні – не менше 1039,06 грн. – 22% від мінімальної зарплати 4723 грн.) та більшою за максимальний розмір ЄСВ (сьогодні – не більше 15585,90 грн. – 4723*15*22%).
Особа, якій бракує необхідного страхового стажу, може укласти договір про одноразову сплату ЄСВ за попередній період, у якому вона не підлягала загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню. Такий договір набуває чинності з дня підписання і діє 10 календарних днів.
Сплатити ЄСВ за договором про одноразову сплату потрібно однією сумою протягом 10 календарних днів після його підписання. Сума ЄСВ за кожен місяць періоду, за який сплачується внесок, не може бути:
– меншою за мінімальний страховий внесок на дату укладення договору, помноженого на коефіцієнт 2 (сьогодні – не менше як 2078,12 грн. (1039,06*2) за кожен місяць);
– більшою за суму ЄСВ, обчислену виходячи з максимальної величини бази нарахування ЄСВ, встановленої на дату укладення договору (сьогодні – не більше як 15585,90 грн. за кожен місяць).
Особа, яка виявила бажання взяти участь у системі добровільного страхування, подає в податковий орган за місцем проживання такі документи:
– заяву про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування або про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування (одноразова сплата єдиного внеску) за встановленою формою;
– копію трудової книжки (за наявності);
– виписку із системи персоніфікованого обліку (ОК-5);
– копію документа, що посвідчує особу, а члени особистого селянського господарства надають також документ, що підтверджує їх членство в такому господарстві.
Після перевірки відомостей, викладених у заяві, але не пізніше як через 30 календарних днів, із дня її отримання податковий орган укладає:
– договір про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, якщо особа у заяві зробила відмітку про бажання взяти участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування;
або
– договір про одноразову сплату у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування.
Якщо укладений Договір достроково припинено або не виконано його умови, штрафні санкції за такі порушення не передбачено, а Звіт подається за періоди, за які сплачено страхові внески.
Водночас особам, які не виконали умови Договору та виявили бажання знову взяти участь у добровільному страхуванні, у подальшому в укладенні Договору буде відмовлено.

За додатковою інформацією звертайтесь за адресою:
м. Золочів вул. Героїв Небесної Сотні,7 або за телефоном 4-24-43.

Золочівський відділ обслуговування
громадян (сервісний центр) Головного
управління Пенсійного фонду України
у Львівській області

Next Post

Затримали підозрюваного у крадіжці велосипеда в Золочівському районі

Раніше судимому 33-річному жителю міста Тернопіль загрожує до п’яти років позбавлення волі. Про це інформує Головне управління Національної поліції у Львівській області. “В Золочівський відділ поліції в липні минулого року звернулася місцева мешканка, яка повідомила про викрадення з під’їзду багатоквартирного будинку її велосипеда вартістю понад сім тисяч. Працівники поліції встановили […]