Дідусеві спогади про розстріл Євреїв

Що разу, коли ми приходили на цвинтар, у селі Шпиколоси і переходили на стару його частину, мій дідо ставав біля загорожі і довго, сумними очима, дивився в одне місце, неподалік цвинтаря, на горі, яку в нас називають Ґовдою. Там завжди були, якість нерозумі для нас, западини у землі, дуже дивним фактом є те, що те місце ніколи не вирівнюється і не заростає бур’янами.
Перед Великодніх свят, дідо завжди нам розказував гірку історію цього місця.
Було у нашому селі три родини, так би мовити, не таких звичайних як наші, українські, це були єврейські родини. Він щоразу підкреслював, що в цих сім’ях були надзвичайно гарні дівчата. Батьки-євреї займалися, як звичайно, торгівлею. І одного погожого дня прийшли якісь, не знайомі люди, і забрали цих людей з села, вивели на Ґовду і заставили копати велику яму. Коли ж яма була викопана, всіх  цих євреїв поставили над нею і розстріляли. Ті кати безслідно пропали. Дідо казав, що підходити туди було строго заборонено і ніхто не ходив туди зразу,після тих страшних годин. А лиш тільки їх декілька хлопців на третій день, після того, пішли туди подивитися. Прийшовши, знайшли велику яму вже загорнену землею, але от та, свіжо копана, земля не лежала на місці, а легко рухалася то в верх то в низ. Ми діда запитували – а чому та земля так рухалася? І він нам відповідав що тих євреїв було там поховано на пів живими. Розказуючи це в діда на очах завжди були сльози. Мого дідуся давно немає, але та історія закарбувалася в моїй пам’яті назавжди.
Надзвичайно, для мене, дивно те, що досі цього місця ніхто не розкопував, ніхто не віддавав, хоча б чисто людської пошани, тим в нічому не винним людям, які передчасно загинули лиш тому – що один нелюд вирішив, що євреїв потрібно знищити.

Роман Гайдар

Залишити відповідь

Next Post

Авто та перевезення

Подати оголошення ви можете в офісі КВЕСТ, що по вул. Рєпіна,1 у м. Золочів або на  e-mail: kvest.in@ukr.net Поділіться цим у соцмережах: