Депутати Золочівської районної ради з ініціативи фракції ВО «Свобода» ухвалили звернення до Президента України та Кабінету Міністрів щодо неприпустимості підвищення ціни на газ для населення. Рішення депутати підтримали 25 жовтня 2018 року під час сесії районної ради.
Як проходили голосування і дискусія дивіться у відео:
«Підняття ціни на газ для населення є неприпустимим і порушує права громадян на доступні житлово-комунальні послуги для всіх споживачів. Боргова політика уряду є неефективною і шкодить національним інтересам та вітчизняній економіці. Внутрішні резерви України за умови ефективного використання та викорінення корупції дозволять забезпечити економічну незалежність держави, у тому числі й енергетичну.
«Укргазвидобування» та приватні компанії видобувають з українських надр понад 20 млрд кубометрів газу. У той же час населення України споживає 17 млрд кубометрів. Україна має чудові перспективи нарощувати видобуток власного газу видобуваючи не тільки поверхневий газ, а й горизонтальний та газ на великих глибинах, який залишається недоторканим. Цим газом Україна могла б покривати усі свої потреби та продавати його на експорт.
Експерти зазначають, що об’єктивна вартість українського газу – від 1500 до 2000 грн за тисячу кубометрів. Навіть чинна для українців ціна (6957 грн за тисячу кубометрів) у 3,5-4,5 рази більше за оголошену експертами. Яке економічне обґрунтування дозволяє уряду заявляти про чергове підвищення ціни на газ для населення?
Крім того, аналіз поточної ситуації в Україні засвідчує випередження зростання тарифів над зростанням доходів населення. Останні протягом 3 років зросли щонайменше у 5 разів при тому, що даними Держслужби статистики України у 2015 році номінальна заробітна плата українця зросла на 20,5% проти 2014 року, а реальна – зменшилась на 20,2%. Протягом 2017 року реальна зарплата збільшилась на 19% у порівнянні з 2016 роком (довідково: 2016 рік до 2015 року – 9%).
Враховуючи вищевикладене, вимагаємо від Президента України та Кабінету Міністрів України упередити будь-які дії щодо безпідставного підвищення ціни на газ населення.
Натомість пропонуємо низку заходів, які дозволять вивести країну із енергетичної кризи, а не провадити антинародну тарифну політику.
1. Розвиток альтернативної енергетики (дизпаливо з вугілля, біопаливо, вітрова, сонячна та гідроелектроенергія). Ліквідувати всі штучні обмеження та фінансові бар’єри для підприємницького середовища, територіальних громад та громадян щодо розвитку та використання альтернативних джерел енергії. Вдосконалити системи пільг для енергоощадних технологій. Запровадити енергоощадні технології на державних та комунальних об’єктах. Вдосконалити систему пільгового кредитування проектів із покращення енергоефективності як для малого й середнього бізнесу, так і для домогосподарств.
2. Провести енергоаудит, повну інвентаризацію видобутку тавиробництва усіх видів енергоносіїв, встановити реальних власників, наявність та законність отриманих ліцензій підприємств вугле-, газо- і нафтовидобутку.
3. Надавати населенню природний газ та електроенергію за собівартістю. Встановити по всій країні лічильники тепла та комунальних послуг.
4. Диверсифікувати імпортні джерела енергоносіїв – не більше ніж 30% від однієї держави-постачальника. Запровадити та розвивати спеціальні торговельні програми (наприклад, проект «Карбамід в обмін на скраплений газ»). Не допустити повернення монополії іноземних енергетичних компаній на українському ринку.
5. Запровадити прозорі тендери на закупівлю обладнання для державних енергетичних підприємств. Запровадити жорсткий державний контроль за обсягом видобутку, формуванням собівартості видобутку, розподілом і постачанням вуглеводнів та ціноутворенням в енергетиці.
6. Збільшити видобуток власних газу, нафти та вугілля. Розвивати поглиблену переробку видобутих енергоносіїв. Встановлювати квоти на експорт видобутих вуглеводнів з території України залежно від їхньої ціни на внутрішньому та світовому ринках, а також залежно від обсягу споживання на внутрішньому ринку.
7. Домогтися продажу іноземного газу європейським споживачам на східному, а не на західному кордоні України.
8. Відновити видобуток газу і нафти на шельфі Чорного моря.
9. Встановити державну монополію на розробку та видобування паливних корисних копалин, дорогоцінних природних органічних сполук, мінералів тощо», – йдеться у зверненні.