День весняного рівнодення

20 березня, о 23 годині 21 хвилині за київським часом світловий день за тривалістю в часі зрівняється з ніччю. Відбудеться весняне рівнодення, яке вже в наступні години і дні подовжуватиме тривалість світлового дня аж до 21 червня – дня літнього сонцестояння.

Як зазначають астрономи, рівнодення – це момент часу, в який центр сонячного диска при своєму видимому річному переміщенні за екліптикою перетинає небесний екватор. У дні рівнодення тривалість дня на всій Землі, крім районів земних полюсів, майже дорівнює тривалості ночі, маючи різницю лише в кілька хвилин – унаслідок рефракції й значної величини кутового діаметра Сонця. Точка, в якій центр Сонця перетинає екватор при русі з південної півкулі в північну, називається точкою весняного рівнодення, протилежна – точкою осіннього рівнодення.

У наші дні Сонце проходить точку весняного рівнодення 20 або 21 березня. Цей момент вважається початком астрономічної весни в Північній півкулі, а точку осіннього рівнодення у цій півкулі Сонце проходить 22 або 23 вересня – залежно від року. Тоді бере свій відлік початок астрономічної осені.

З давніх-давен весняне рівнодення люди вважали великим святом, а в першу неділю після настання рівнодення у слов’ян святкувався Новий рік за сонячним календарем. Його ще називали Ярилом – на честь бога Сонця, кохання та весняної родючості. У зороастрійській традиції, якої також дотримуються іранські, кавказькі і тюркські народи, з першим сходом Сонця після настання весняного рівнодення починалося таке саме свято – Навруз (дослівно – “новий день”), свято весни і Нового року за сонячним календарем.

До весняного рівнодення і прив’язується розрахунок дня одного з головних християнських свят – свято Великодня, Пасхи або ще Воскресіння Христового. Великдень святкується в першу неділю після весняного (першого) повного Місяця – такою є загальна методологія вирахування дня Воскресіння Христового, перехідного свята в християнському календарі, яке цьогоріч припадає на 15 квітня. Від нього проводиться розрахунок й інших релігійних свят, зокрема Трійці або, як кажуть у народі, Зеленої неділі.

За матеріалами: project.ukrinform.ua

Залишити відповідь

Next Post

На Євробаченні Гайтана виступить 24 травня під номером 7

Сьогодні в Баку відбулося жеребкування, за результатами якого учасники пісенного конкурсу Євробачення-2012 дізналися черговість виходу на сцену. Про це повідомляє офіційний сайт конкурсу. 36 учасників Євробачення раніше були розподілені на два півфінали, де виступлять в наступному порядку: Перший півфінал, 22 травня. 1. Чорногорія. 2. Ісландія. 3. Греція. 4. Латвія. 5. Албанія. 6. Румунія. 7. […]
Золочів.нет