ДЕНЬ СВЯТОГО АНДРІЯ ПЕРВОЗВАННОГО

День Андрія — припадає на 13 грудня, вважається днем пам’яті мученицької смерті одного із дванадцяти апостолів Христових — Андрія Первозваного. За церковними легендами, святий проповідував християнство у Скіфії й дійшов аж до Києва, де на одному з пагорбів поставив хрест зі словами: «Чи бачите гори ці? Повірте мені, на них засяє благодать Божа». В цей день гріх щось робити без поважної причини. В цей день здавна забороняли будь-яку інтелектуальну працю, бо є забобон, що в цей день від цього можна втратити розум.

Це день народного календаря, до якого приурочували Андріївський обряд «Калиту», суть якого полягає в переведенні юнаків і юнок у дорослі вікові класи. День Андрія справді парубоцький день. Як і в значної кількості українських свят, в його обрядах проглядаються дохристиянські традиції.

До самотньої жінки напередодні свята Андрія пізно увечері сходились дівчата з села, яким уже час під вінець. Гуртом пекли пампушки (їх у селі називають «балабухи»). Кожна дівчина брала пампушку, помічала її і клала на низенького ослона. Потім впускали до хати собаку господарки. Чию пампушку з’їсть першою пес, та дівчина першою і вийде заміж.

Обрядовий хліб — калита — нагадує сонце, він обов’язково круглий, як сонце, в середині з діркою, до того ж вимазаний медом. Золотий мед, принесений бджолами («божими мухами») також символізував сонце і широко використовувався в цей день. Ним намащували калиту, іноді, жартуючи, хлопці вмочали пальці в мед і мазали дівчатам вуста, щоб солодкі були. З меду готували і напої на калиту. Варто відмітити, що горілку на молодіжних вечорницях, як правило, не вживали.

Народні прикмети

Як ще до цього дня сніг не випав — зима буде теплою, а як з’явився — холодною.
Якщо напередодні йде сніг, то буде хурделиця цілий тиждень.
Якщо шумить вода в річці, варто чекати на завірюхи.

Залишити відповідь

Next Post

Лікарі врятували малюка, який проковтнув лампочку від гірлянди

У Львівській обласній дитячій клінічній лікарня “Охматдит” з бронху 4-річної дитини витягували “Гірлянди всюди! Навіть… у бронху 4-річної дитини🎉 ❗️ Звідти її дістав без жодного розрізу наш торакальний хірург Олександр Колодій. 👉А починалося усе так. Родина зі Львова дістала коробки з прикрасами, щоб прикрасити ялинку. В якийсь момент 4-річному синочку […]