«Дармштадська мадонна» Ганса Гольбейна Молодшого в експозиції Золочівського замку

Сьогодні мова піде про відомого німецького художника, гравера епохи Відродження Ганса Гольбейна Молодшого. Першим його вчителем був батько. Крім того художник навчався в Аугсбурзі, місті, яке на початок XVI ст. було великим торговельним і фінансовим європейським центром, де роботи для художників було достатньо. Тим не менше Ганс покинув рідне місто і відправився в чужі краї. В кінці 1515 р він опинився в Швейцарії, в м. Базелі. І в 1516 р Гольбейн виконав досить відповідальне замовлення, написавши парний портрет базельського бургомістра Якоба Мойєра і його дружини. 25 вересня 1519 р вступив в міську гільдію художників і наступного року отримав місцеве громадянство. Цьому посприяло одруження на вдові Єлизаветі Шміт, в шлюбі з якою народилось четверо дітей. Більше про особисте життя художника майже нічого не відомо.
Базель стало містом, де вперше прийшла слава до Гольбейна. Він отримував замовлення на виконання вівтарів, настінних розписів, книжкових ілюстрацій, але в портретному жанрів не було йому рівних. Через постійні протистояння в Базелі католиків і протестантів в 1526р Гольбейн переїжджає в Англію. З 1536 р був придворним художником англійського короля Генріха VIII. Помер художник в 1543р від чуми.

Ще до від’їзду в Англію в 1526 р в Базелі Гольбейн виконав знамениту вівтарну ікону, де зобразив колишнього базельського бургомістра Якоба Мойєра. Її ще називають «Дармштадська мадонна» або «Покрова». Копія картини знаходиться в експозиції Золочівського замку. По центру зображена Діва Марія з дитятком на руках. Зліва від неї художник зобразив замовника картини Якоба Мойєра, якого Діва Марія ніби накриває своїм плащем і двох його синів, які на час написання картини були померлими. Один із синів з золотим кучерявим волоссям схожий на діток і ангелів на картинах Леонардо да Вінчі. Справа від фігури Богородиці зображені перша і друга дружини Мойєра (перша померла ще 1511р) і його дочка Анна. Волосся дочки перев’язане стрічкою, що вказує на те, що дівчина заручена. Якоб Мойєр умиротвореним поглядом дивиться на Богородицю з дитятком, але обличчя в нього сумне. В 1521р бургомістра звинуватили в хабарництві і розкраданні державних коштів. Його звільнили з посади і вигнали з міста, він чудом врятувався від страти. Після того, в знак подяки за порятунок Мойєр замовив «Дармштадську мадонну». Оригінал картини в двічі більший (146,5х102 см) знаходиться в приватній колекції Райнхольда Вюрта.
Творчість Гольбейна мала великий вплив на розвиток англійського, а згодом і всього західноєвропейського портретного жанру. Художник прискіпливо вдивлявся в індивідуальні риси портретованого, пишучи завжди з натури, зумів передати найважливіші риси характеру. Гольбейн створював цілеспрямованих людей епохи Відродження, при цьому використовував вишукану, насичену кольорову гаму.

Залишити відповідь

Next Post

14 серпня відзначають свято Маковея

Cвято Маковея — це є народна назва православного свята Винесення чесних древ Животворчого Хреста Господнього. Також це свято ще називають Перший Спас. Цього дня у церквах святять воду, квіти й мак. За народними традиціями на Маковея люди несуть до храму щоб освятити букет квітів, в якому обов’язково присутні великі достиглі […]