Брехлива соціологія для довірливих українців

Таких зловживань фальшивими соціологічними дослідженнями немає у жодній країні світу

 З наближенням до фінішу у виборчих перегонах за мандат народного депутата, українцям усе частіше промивають мозок. Промивають до такої міри, що пересічні громадяни починають вірити оманливим політичним реаліям, чи пак, рейтингам політичних партій  і окремим кандидатам, а сама Україна перетворюється на дикунську державу, в якій масово використовують підставні соціологічні дані.

 Незалежні експерти шоковані

Щойно влітку стартувала виборча кампанія, політтехнологи почали «працювати» над електоратом. При цьому вони обрали чи не найбільш ефективний спосіб – маніпуляцію громадською думкою. Як наслідок – засоби масової інформації доносять до людей «останні» дані про рейтинги партій чи окремих політиків, інформують про лідерів та аутсайдерів виборчих перегонів, піднімають непоказні рейтинги та іміджі і навпаки – знижують рівень прихильності до інших учасників виборчих перегонів.

Директор соціологічного центру «Демократичні ініціативи» Ірина Бекешкіна переконана, на попередніх виборах також використовували такі брудні технології, але раніше це робилося не так нахабно. «Тоді все поширювалося тільки в інтернеті, а зараз ситуація змінилася. Знову використовують фальшиві дослідження, але вже тих інститутів, які можна знайти в мережі. Прикро, що результати досліджень цих “установ” оприлюднюють такі телеканали як Перший національний, Інтер, “Україна”, передруковують відповідні друковані ЗМІ», – наголосила вона.

За словами єдиного узгодженого кандидата від опозиції в 123 окрузі Ліди КОТЕЛЯК, щоразу на виборах з’являється усе більше брехливих рейтингів та інституцій, які маніпулюють виборцями.

«Це просто нечувано, щоб загальнонаціональні канали так безсоромно показували результати неіснуючих соціологічних установ. Також варто розуміти, що середньостатистичний громадянин не може провести аналіз щодо правдивості тих чи інших соцдосліджень, тому йому не залишається нічого іншого, як вірити цим даним, чого й намагається добитись влада. Влада сьогодні намагається переконати громадськість, що рівень довіри до Партії Регіонів  та її сателітів зростає, хоча це відверта брехня. Бо усі ми пригадуємо, як ще зовсім недавно ті ж з соціологічні інститути зазначали, що рівень підтримки президента та його партії різко падає», – зазначає Ліда КОТЕЛЯК. І додає: «Європа уважно за нами спостерігає, і використання цих брудних технологій не мине нам безслідно. Цивілізований світ сміється з нас, адже такого варварства, такого підлого обману на виборах європейські спостерігачі ще не бачили», – каже кандидат.

Хто платить, той і замовляє музику

В сучасних умовах замовити собі високий рейтинг – не так уже й складно. Потрібно лише звернутись до конкретних соціологічних інституцій з бажаним результатом, і статус «рейтингового» кандидата обійдеться від кількох тисяч до десятків тисяч доларів. Такі методи використовують як ті, хто хоче різко вибратись вперед, так і ті, кому до перемоги не вистачає лише трішки. Як то кажуть, хто платить, той і замовляє музику.

А замовляють рейтинги, як відомо, зазвичай в менш відомих або взагалі невідомих компаній. Хоча, на цьогорічних виборах до парламенту ситуація дещо змінилась – уже почали продаватись і широковідомі установи, поширюючи шокуючі рейтинги.

Доктор соціології Наталія Коваліско, яка має багаторічний стаж роботи в цій галузі зазначає, що в рамках цієї передвиборчої кампанії вже не раз чула результати досліджень від деяких фірм вперше: «Я є головою Львівської філії Соціологічної асоціації України. Нам не знайома така фірма, як «Лабораторія соціальних досліджень у Львові», вона не є членом асоціації. Думаю, перед виборами ще багато з’явиться таких фірм-одноденок», – каже вона.

Люди також в шоці

Поки влада намагається маніпулювати думкою громадськості, кандидати в депутати ведуть роз’яснювальні роботи серед населення. Зокрема, Ліда КОТЕЛЯК переконує, в деяких випадкам можна зрозуміти, які дослідження є правдивими, а які – фальшивими.

«Є кілька ознак правдивих соціологічних досліджень. В результатах має бути зазначено замовника, кількість опитаних, та вказана ймовірна похибка. Також не рекомендую довіряти інформації з агітаційних буклетів партій», – пояснює кандидат. І зазначає, що люди в селах добре обізнані з політикою та розуміють, коли їм говорять правду, а коли – обманюють.

Насамкінець

До виборів залишилось менше місяця. І те, що зараз відбувається в соціологічному полі – організований хаос. Не варто сподіватись, що рейтинги допоможуть зробити правильний вибір. І йдеться не лише про владну партію і її прихильників на мажоритарних округах. Йдеться про самовисуванців, які також часто купують соціологів та творять імідж найбільш рейтингового кандидата в окрузі або ж одного з лідерів перегонів. «Я бажаю громадянам довіряти своєму розуму. Це – єдиний спосіб зробити правильний вибір. Раджу також зважати, чи веде цей кандидат чесну боротьбу, чи може він виставляє якісь рейтинги і одночасно засипає грошима школи й садочки району. Потрібно голосувати серцем та не піддаватись на маніпуляції», – переконує Ліда КОТЕЛЯК.

Данило Коваль

Залишити відповідь

Next Post

Дні профілактики та раннього виявлення патології шийки матки та грудної залози проводитимуть на Львівщині

Рак шийки матки  займає в Львівській області одне з перших місць в структурі смертності на рак серед жінок молодого віку. Щорічно на рак шийки матки  в нашій країні захворює біля 5 тисяч жінок, помирає близько 2 тисяч. У Львівській області щороку виявляють приблизно 250 випадків інвазивного раку шийки матки та […]