Богу рожденному поклонімось і за Україну помолімось!

koljada (1)Під таким гаслом зійшлися в різдвяні дні члени «Родинного дерева» та його симпатики на традиційну коляду. Уже вкотре ця організація, яка об’єднує вихідців із Лемківщини, Холмщини, Надсяння та інших етнічних українських земель, зібрала всіх небайдужих до наших традицій під одним дахом. 
Початок був символічним: при мерехтінні свічок, які очищували все своїм полум`ям, залунала коляда «Сумний святий вечір в 46-ім році». Ведучі свята Сухецька Я.Д. та Наливайко С.М. почали молитву за всіх, хто боронить нашу землю від зайд, із непохитною вірою в те, що народ із такими міцними та глибокими коренями, як українці, обов`язково вистоїть, переможе.
А життя триває. І його неперервний рух засвідчили родини у складі кількох – трьох, а то й чотирьох! – поколінь. Це Наливайки – Купчики, Ференци, Болкутовичі. Найменші представники не лише вінчували, зичили усім гараздів і миру, але й співали, чудово грали на сопілці та скрипці.
Завітали на вогник і несподівані гості – вертеп. Присутнім цікаво було спостерігати за дійством на новий лад, адже сценарій, як потім з`ясували, написала М.Бабінська. І дуже переконливо представники українського народу вигнали до пекла всіх сепаратистів і «ватніків» на чолі зі сучасним Іродом із рисами великодержавного шовініста.
Одразу зауважу, що сценарій був настільки продуманий, що нудьгувати не було коли. Усі брали активну участь у численних конкурсах, дружно колядували. Кожен стіл мав неповторну назву, як от: «Писанки», «Лемки з-над потічка», «Коралі», «Юж». Цікавим виявився і конкурс «Розмалюй новорічну іграшку». Усі дуже старалися вкласти у свій витвір душу, зобразити якомога більше символів, адже потім ці прикраси продали з аукціону, а виручені кошти будуть передані на потреби АТО. До слова сказати, аукціон вдався: «з молотка» пішли і пампухи, і «ябка з воронєцького саду», і екологічно чиста цибуля. У результаті зібрали не мало не багато – 2240 гривень!


Мабуть, найважливішою частиною була розповідь про традиції на кожній зі згаданих територій. Власне, такою була мета: підкреслити саме те, чим відрізнялися різдвяні звичаї, чим збагачували спільну скарбницю. Лемківщину представляли Владика О. та Каршневич Л., Новосад Г., Холмщину – Міхневич Х. Вони цікаво й детально відтворили події Святої вечері.
А що здатне об`єднати великий гурт людей? Звичайно ж, коляда! Тим більше, якщо це «Бог Предвічний». І залунали під склепінням величні звуки, і піднялися всі в єдиному пориві, щоби вшанувати народження Ісуса Христа.
Не переривається традиція майстер-класів. Як виявилося, зробити зірку зі соломи самому не так уже й складно. У цьому всіх переконала вчитель вищої категорії Олійник Н.В., яка навчала присутніх виготовленню цієї різдвяної прикраси. Що цікаво, серед перших, хто впорався зі завданням, були й чоловіки!
Щоби свято вдалося, треба активно залучити до нього якомога більше учасників. Тому кожен міг обрати собі конкурс до душі: розказати давню віншівку, заколядувати так, як це робила його бабуся. Чоловіки продемонстрували, що вони краще за будь-яку газдиню можуть накрутити рогаликів (адже символ цього року – коза!).
Свято закінчилося. Маємо надію, що ще не один золочів`янин збереже теплі спогади про зустрічі, організовані нашим товариством.
«Родинне дерево» корінчики пустило
В благословенній Господом землі.
Воно росте і набирає сили,
До неба тягне гілочки малі.

Скупа сльоза, що потекла так щиро,
Розкаже більше за гучні слова.
Вкраїнець всюди йде лише із миром,
А де іде, там Бога прославля.

На коляду приходьте, браття й сестри!
На свято пам`яті, на свято рідних душ.
Щоб слово предків до дітей донести,
Щоб не змаліло дерево на кущ.

Радіймо, і дзвінкою колядою
Єднаймо всіх у одностайний гурт.
Відчуймо: ми родиною одною
Підтримаємо наших предків дух.

Член організації «Родинне дерево» Леся Сидорович


Залишити відповідь

Next Post

Депутати затвердили бюджет Золочівського району на 2015 рік

23 січня 2015 року на черговому засіданні сесії Золочівської районної ради депутати затвердили бюджет Золочівського району на 2015 рік. Відповідно до Закону України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин» у 2015 році буде передано субвенцію місцевим бюджетам на утримання дитячих дошкільних установ розрахованої відповідно до […]