Природа є неоціненним дарунком для людей. Охорона довкілля є святим обов’язком для кожного з нас і ми зобов’язані зберегти та передати майбутнім поколінням усю її красу та велич.
Тому варто знати, що під час спалювання сміття та залишків сухої рослинності у повітря вивільняються небезпечні та канцерогенні речовини (сполуки свинцю, ртуті та інші важкі метали). У вогні згоряють сміття, пластикові пляшки, залишки добрив і отрутохімікатів, утворюючи токсичні хімічні сполуки, які накопичуються та викликають у людини подразнення та опіки дихальних шляхів, підвищення рівня цукру в крові, діють на вуглеводневий обмін, спричиняють головний біль, викликають втомленість, виділяється бензопірен, що може викликати ракові захворювання дихальних шляхів, знижується імунітет людини і посилюється негативний перебіг хронічних захворювань, постійно подразнюваний димом епітелій слизової оболонки дихальних шляхів не здатний протистояти мікробам, особливо погано тим, хто страждає на бронхіти, бронхіальну астму.
Окрім безпосередньої загрози людському здоров’ю, спалювання призводить до таких загроз як руйнація ґрунтового покриву, адже безпосередньо вигорають рослинні залишки, гинуть ґрунтоутворюючі мікроорганізми, що призводить до зниження родючості ґрунтів, порушується їх структура, зменшується протиерозійна стійкість. На природних ділянках вогонь знищує насіння і коріння трав’янистих рослин, пошкоджує нижні частини дерев і кущів та верхні частини їх коріння. Існує загроза і для тваринного світу – гинуть комахи та дрібні тварини, які перебувають у норах, верхніх шарах ґрунту та надґрунтовому покриві, руйнуються гнізда птахів.
За повідомленням Львівського регіонального центру з гідрометеорології України по території Львівської області та по м. Львову впродовж тижня зберігатиметься пожежна небезпека місцями надзвичайна (5-й клас). Про це інформує Головне управління ДСНС України у Львівській області.
Національний природний парк «Північне Поділля» звертає увагу населення та органи місцевого самоврядування, що відповідно до статей 771, 91 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачена адміністративна (штраф на громадян від трьохсот шістдесяти (6 120 грн.) до семисот двадцяти (12 240 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від однієї тисячі двохсот шістдесяти (21 420 грн.) до однієї тисячі восьмисот (30 600 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян), а відповідно до статті 245 Кримінального кодексу України і кримінальна відповідальність (штраф від п’яти тисяч чотирьохсот (91 800 грн.) до дев’яти тисяч (153 000 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк від двох до п’яти років, або позбавленням волі на той самий строк) за порушення вимог пожежної безпеки в лісах, за самовільне випалювання сухої рослинності чи її залишків на територіях та об’єктах природно-заповідного фонду.
Тож закликаємо громадян бути вкрай обережними з вогнем на відкритих територіях, а також під час прибирання присадибних ділянок. В першу чергу, не випалюйте суху траву та сміття, не розводьте відкритий вогонь поруч із будівлями, не розкидайте недопалки на суху трав’яну підстилку.
Відділ державної охорони
природно-заповідного фонду
НПП «Північне Поділля»