29 років тому у радянському таборі загинув видатний поет Стус

Василь Стус: трагічна доля видатного українського поета та правозахисника

4 вересня 1985 року у радянському таборі в Пермському краю загинув Василь Стус — один із найвизначніших українських поетів та правозахисників ХХ століття. Його життя було сповнене боротьби за правду, свободу та українську ідентичність.


Арешт і засудження

Василя Стуса заарештували у травні 1980 року, через півроку після повернення з попереднього заслання. Йому інкримінували “антирадянську агітацію та пропаганду” — стандартний набір звинувачень, які використовували для боротьби з інакодумцями.

На суді захищати поета призначили Віктора Медведчука, тодішнього адвоката. Однак Стус відмовився від його послуг, звинувативши у заангажованості. Поет вважав, що Медведчук, будучи ідейним комуністом і працівником партійного апарату, не може захищати людину, погляди якої йому чужі.


Смерть і правда про останні дні

4 вересня 1985 року Василь Стус помер у табірному карцері. Офіційною причиною смерті назвали переохолодження та зупинку серця. Проте існують свідчення, що насправді поета вбили табірні наглядачі.

Після його смерті тіло поховали на табірному кладовищі у Пермській області. Рідним багато років не дозволяли відвідувати могилу. Лише у 1989 році, після початку змін у СРСР, прах Василя Стуса вдалося перевезти до України. Поета перепоховали на Байковому кладовищі в Києві.


Реабілітація і вшанування пам’яті

У 1990 році Василя Стуса посмертно реабілітували. Його творчість, яка колись була під забороною, нині є невід’ємною частиною української літератури.

Стус став символом незламності, прикладом того, як людина може залишатися вірною своїм ідеалам навіть у найскладніших умовах. Його життя і смерть є нагадуванням про високу ціну, яку українці платять за свободу слова і гідність.

Василь Стус залишається живим у своїх віршах, у пам’яті народу, у боротьбі за свободу та справедливість.

 

Залишити відповідь

Next Post

Учні "Школи радості" підтримали армію акцією "Замість квітів – допомога армії"

Учні ” Школи радості”, учительство, батьківська громада долучилися до акції “Замість квітів – допомога армії”. 3 вересня учнівське самоврядування разом із педагогом – організатором Гошко Н.І., заступником директора з виховної роботи Фелештин О.П., учителем фізичної культури Гарматюком М.О. віднесли зібрані кошти у військову частину № 3007. Гостинно, із щирими словами […]