28 квітня – Всесвітній день охорони праці

Щорічно 28 квітня в Україні відзначають День охорони праці, який збігається зі Всесвітнім днем охорони праці. Так само збігається і девіз, який визначає Міжнародна організація праці.

У 2019 році МОП вирішила приурочити Всесвітній день охорони праці такій темі: «Безпечне та здорове майбутнє праці»
Міжнародна організація праці (далі – МОП) заснована у 1919 році. Це одна із найстаріших міжнародних міжурядових організацій — у 2019 році їй виповниться 100 років.
Своїми першочерговими завданнями МОП визначає: підтримку демократії і соціального діалогу, боротьбу з бідністю і безробіттям, заборону дитячої праці.
За рішенням організації 28 квітня відзначають Всесвітній день охорони праці, щоб привернути увагу до цих та інших проблем сьогодення.
Вперше його відзначали у 2003 році.
День охорони праці в Україні установлено згідно з указом Президента України від 18.08.2006 № 685/2006.
Цьогоріч він пройде під гаслом: «Безпечне та здорове майбутнє праці». У контексті цієї події 28 березня в Держпраці відбулося засідання організаційного комітету з проведення Дня охорони праці в Україні.
Учасники засідання обговорили та взяли за основу текст Звернення Організаційного комітету та План заходів з нагоди Дня охорони праці в Україні.
Вибір теми обумовлений викликами та змінами у сфері праці, які відбулися внаслідок розвитку технологій та під дією нових демографічних, глобалізаційних, кліматичних і інших чинників.
МОП не лише розмірковує над тим, якою буде робота майбутнього, а й аналізує свою сторічну діяльність, спрямовану на поліпшення рівня охорони праці.
Організація й надалі планує рухатися цим шляхом з урахуванням тих значних змін, які відбуваються у технологіях, демографічній ситуації, організації праці та кліматі. Всесвітній день охорони праці день стане лише початком глобальних подій та заходів, спрямованих на вивчення та обговорення нових викликів у сфері охорони праці. Такі заходи відбуватимуться протягом усього року.

Нещодавно роботодавці отримали нову систему управлінн  охороною праці.
Наприкінці минулого року уряд ухвалив Концепцію реформування системи управління охороною праці в Україні. Документ підготовлений відповідно до норм Європейського Союзу з безпеки та гігієни.
Концепція визначила ключові проблеми у системі управління охороною праці (СУОП) та практичні шляхи їх розв’язання. Її мета — створити національну систему, яка запобігатиме виробничим ризикам, забезпечить право працівників на безпечні та здорові умови праці.

Які проблеми потрібно розв’язати
СУОП наразі сформована за принципом коригувальних, а не запобіжних дій, тобто реагує на небезпечні випадки та ситуації, а не ставить у пріоритет їх профілактику. Такий підхід не стимулює економічно роботодавців створювати належні, безпечні умови праці, не дозволяє інтегрувати СУОП у загальну систему управління підприємством.

Жорстка регламентація правил виконання робіт та використання машин і механізмів призвела до значного обсягу нормативно-правових актів із безпеки та  гігієни праці, не дозволяє оперативно й своєчасно реагувати на швидкий розвиток технологій та економіки. За таких умов підприємствам, особливо малим, складно швидко адаптуватися до сучасних технологій, змін на ринку товарів і послуг.
Ще однією проблемою є неякісне розслідування нещасних випадків, професійних захворювань та аварій. Якщо на  підприємствах формально, з помилками визначають причини нещасних випадків, це призводить до хибних висновків щодо їх профілактики.
Ситуацію погіршує дефіцит кваліфікованих фахівців із охорони праці, недостатнє фінансування заходів із безпеки, низька якість експертизи з безпеки та гігієни праці.

На які результати очікує МОП.
Реалізація Концепції дозволить:
– спростити законодавство щодо безпеки і гігієни праці;
– зменшити адміністративне і регуляторне навантаження на роботодавців;
–  підвищити: рівень захисту життя та здоров’я працівників;
ефективність роботи інспекції праці;
– відповідальність роботодавців за належні умови праці та безпечне виробниче середовище;
– знизити рівень виробничого травматизму, аварій і професійних захворювань;
– поліпшити інвестиційний клімат в Україні.

Які строки реалізації
Реформа системи управління охороною праці розрахована на 2019-2020 роки. За цей час буде сформована нова національна система запобігання виробничим ризикам.
Крім того, МОП працює над глобальним звітом про те, як вона вже сто років зберігає життя та пропагує безпечне і здорове робоче середовище.
У цьому звіті буде відображена еволюція охорони праці, починаючи з періоду до заснування організації у 1919 р. Будуть у ньому вказані й основні поворотні моменти, які вплинули на цю сферу, а також на те, в який спосіб МОП сприяє підвищенню рівня охорони праці.
Важливо також, що у глобальному звіті будуть висвітлюватися ті зміни у графіку роботи, технологіях (цифровізація та інформаційні й комунікаційні технології, робота платформ, автоматизація та робототехніка), а також демографічні, глобалізаційні, кліматичні й інші чинники, які впливають на динаміку розвитку охорони праці та характер професій у цій сфері, незважаючи на нові і старі ризики та відмінності, що існують між розвинутими країнами та країнами, що розвиваються.
Щоб зробити обговорення більш ґрунтовним, МОП представить 33 оригінальні аналітичні огляди від представників сфери охорони праці з усього світу, які поділяться важливими думками та ідеями на тему охорони праці та роботи майбутнього, продемонструвавши різноманітні експертні та практичні підходи.
Золочівське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Львівській області запрошує, в межах своєї діяльності, до спільної співпраці по гідному відзначенню Всесвітнього дня охорони праці, підприємства, установи та організації Золочівського та Перемишлянського районів.

Страховий експерт з охорони праці Золочівського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Львівській області Л.С.Зигмунт

Залишити відповідь

Next Post

Запчастини до с/г техніки

Запчастини до сільськогосподарської техніки, тракторів, мотоблоків, вантажних автомобілів. Адреса: м.Золочів, вул. Львівська, 50. Тел.: 0976623063. Поділіться цим у соцмережах:
Запчастини до с/г техніки