Вірусний гепатит А та його профілактика

Вірусний гепатит А – це гостре інфекційне захворювання з фекально-оральним механізмом передачі інфекції, переважним ураженням печінки і травного каналу. Збудником хвороби є вірус. Джерелом інфекції є хвора людина. Інфекція передається через шлунково-кишковий тракт. Виділяється вірус в навколишнє середовище з випорожненням хворого і потрапляє в організм здорової людини через забруднені харчові продукти, воду, предмети побуту, брудні руки, недотримання особистої гігієни. У народі його називають “хворобою брудних рук”. Інкубаційний період триває – 7-50 днів (в середньому 15-35 днів)/
Вірус гепатиту А досить стійкий у навколишньому середовищі. При кімнатній температурі він може зберігатися до двох тижнів, а при температурі +4°С протягом кількох місяців. Вірус також досить стійкий до дії дезінфікуючих засобів, але швидко гине при кип’ятінні (через 10 хвилин).
Важливу роль у попередженні виникнення та розповсюдженості гепатиту А відіграє громадська свідомість та дотримання правил особистої гігієни.
За оперативними повідомленнями територіальних органів Держпродспоживслужби встановлено, що в країні спостерігається погіршення епідемічної ситуації щодо захворюваності на вірусний гепатит А. У 2017 році розслідувано 164 спалахів гострих кишкових інфекційних захворювань, серед яких вірусами гепатиту А викликано 26 спалахів.
Виникнення спалахів гострих кишкових інфекційних захворювань пов’язане у більшості випадків з об’єктами, що мають важливе соціальне значення, зокрема навчальними закладами, закладами оздоровлення та відпочинку для дітей, об’єктами водопостачання, закладами громадського харчування, тощо. На сьогодні привертає до себе увагу та викликає особливе занепокоєння збільшення кількості захворювань, фактором передачі збудника інфекції при яких стала недоброякісна питна вода.
Щоб уникнути захворювання рекомендуємо: ретельно мити руки після відвідування туалету, перед приготуванням та вживанням їжі; вживати доброякісну питну воду, що подається водопровідними джерелами централізованого та децентралізованого водопостачання, які контролюються відповідними службами; не використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з незнайомих джерел водопостачання; воду з децентралізованих джерел (колодязів, копанок тощо) перед вживанням кип’ятити не менше 10 хв., дати відстоятися; не вживати продукти, придбані на стихійних ринках; ретельно мити перед вживанням сирі овочі та фрукти кип’яченою водою; розливне молоко обов’язково кип’ятити; дотримуватись технологічного (температурного) режиму приготування їжі.

Золочівське районне управління
Головного управління Держпродспоживслужби
У Львівській області