116 років з дня великої пожежі в Золочеві

17 вересня 1903 року в Золочеві спалахнула велика пожежа, яка нанесла величезну шкоду місту і його жителям. Про це розповідає у своїй статті історик Анатолій Чекінда.‎

Це був четвер, погода була похмуро-осіння, над містом здіймався сильний вітер, який віяв у східному напрямку. Саме цей вітер розніс полум’я з львівського передмістя на більшу частину міста. Постраждали в пожежі: передмістя шляхи, глинянське передмістя, львівське передмістя і частина старого міста.

Пошкоджені були: храми міста (церква Св. Миколая, костел Успіння Пресвятої Богородиці та єврейська Божниця, яка день напередодні була урочисто відкрита після ремонту/реставрації), загальний та єврейський шпиталь, будинок старців і багато іншого.

За різними підрахунками пожежа нанесла шкоди на суму близько 6 000 000 австрійських корон. Було знищено близько 1000 будівель з яких 600 житлових, орієнтовно 5000 мешканців міста залишилися без даху над головою.

Існує дві основні теорії причин пожежі:
– згідно першої теорії, бідний єврей, який займався виготовленням ковдр, подушок і ліжок прасувавши одну ковдру забув гаряче залізко і кудись вийшов, зайнявся його дерев’яний будинок і далі пожежа перекинулась на сусідні;


– згідно другої теорії, в одному з багатих будинків, служниці випало кілька гарячих вуглинок з залізка під дерев’яні сходи, які за певний час почали тліти, хтось з мешканців дому почувши дим вирішив спуститися під сходи і подивитися, маючи на цей момент в руках нафтову лампу, яку впустив з рук побачивши тліючі сходи.

Обидві теорії не мають ґрунтовного підтвердження, оскільки різні джерела по-різному описують ці події, з впевненістю можна сказати лише те, що пожежа точно розпочалась з львівського передмістя, а її поширенню посприяв сильний вітер.

Згідно спогадів очевидців хвиля полум’я була шириною близько двох кілометрів. За допомогою стражів пожежних Золочева, Львова і всіх сусідніх містечок орієнтовно за добу пожежу було зупинено, але ще близько десяти днів місцеві вогнеборці знешкоджували невеликі локальні пожежі, які виникали на згарищах міста.

Після цих подій Галицьким сеймом було видано наказ про надання всім бажаючим постраждалим від пожежі низькопроцентних кредитів на термін сплати 15-20 років. Більшість скористались такою можливістю і тому місто було досить швидко відбудоване.

Автор статті: історик Анатолій Чекінда

Next Post

На Золочівщині кривднику жінки загрожує позбавлення волі

Домашнє насильство має різні форми та прояви – фізичне, психологічне, економічне, сексуальне. Якщо до вас застосовують якесь із них, то повідомте про це на оперативну лінію 102 або зверніться у найближчий відділ поліції. Про це повідомляють у поліції Львівщини. “В Золочівський відділ поліції від початку літа надійшло три звернення від […]