Десята річниця кровопролитних боїв за Іловайськ. 29 серпня День пам’яті захисників України, коли ми з болем згадуємо всіх захисників і захисниць України, полеглих у війні з росією. Ця дата стала символом мужності та самопожертви українських воїнів, які боролися за свободу та незалежність своєї країни.
Іловайськ — це не лише трагічна подія в історії України, а й сторінка української незламності, це чин і подвиг українських військових. Пам’ятаймо, що попри втрати та обман ворога, наші воїни не здалися, а продовжили прорив із пастки та боротьбу.
Цей день завжди нагадуватиме нам про підступність та віроломність російського агресора, про те, що будь-які переговори із терористами та вбивцями є смертельно небезпечною справою, і що довіряти їм не можна.
Визволення окупованих територій
За травень-серпень 2014 року українські підрозділи провели понад 40 військових операцій, звільнивши дві третини окупованих територій та понад 100 населених пунктів Донецької та Луганської областей. Сили АТО поступово брали ситуацію під контроль, ізолюючи окремі угруповання противника та наближаючись до можливого успішного завершення збройного конфлікту на Сході України.
Боротьба за Іловайськ: стратегічне значення
З 11 серпня 2014 року Штаб АТО розробляв план операції з розгрому основних сил незаконних збройних формувань “ДНР” і “ЛНР” у Єнакієвому, Горлівці, Первомайську, Стаханові, а також звільнення Іловайська — стратегічно важливого міста Донбасу, яке мало значення для просування сил АТО у напрямку звільнення Донецька.
Перші штурми та важкі бої
Боротьба за Іловайськ тривала з початку серпня 2014 року. Перший наступ на місто здійснили підрозділи ЗСУ разом із добровольчими батальйонами “Дніпро-1”, “Шахтарськ”, “Азов”, “Миротворець”, “Херсон”, “Світязь”, “Івано-Франківськ” та “Донбас” Нацгвардії України. Попри невдалий результат перших спроб штурму, вони зуміли створити сприятливі умови для подальших активних дій, взявши Іловайськ в напівоточення.
Введення російських військ та оточення Іловайська
18 серпня українські сили увійшли в Іловайськ і взяли під контроль більшу частину міста. Однак утримувати позиції стало надзвичайно складно через шквальний мінометний та артилерійський вогонь армії рф, яка застосовувала системи “Град”, “Смерч” та “Ураган”. У відповідь на успішні дії українських військ росія вдалася до введення регулярних військ на територію Східної України.
Масштабне вторгнення та Іловайська трагедія
У ніч із 23 на 24 серпня 2014 року відбулося наймасштабніше вторгнення російських військ: дев’ять батальйонно-тактичних груп (приблизно 3500 осіб, 60 танків, 320 БМП, 60 гармат та 45 мінометів) перетнули державний кордон України в районі населених пунктів Побєда та Берестове Старобешівського району Донецької області, просуваючись у напрямку Іловайська.
Втрата українських військових
До 28 серпня російські війська та бойовики оточили угруповання сил АТО, зокрема батальйони “Дніпро-1”, “Миротворець”, “Світязь”, “Херсон”, “Івано-Франківськ” та Нацгвардії “Донбас”. Попри надані російським командуванням гарантії безпечного виходу українських сил з оточеного Іловайська, колони українських військових були підступно розстріляні.
Унаслідок цієї зради Україна втратила 366 воїнів, 429 бійців отримали поранення, 158 зникли безвісти, а 300 опинилися в полоні.
Пам’ять про героїв Іловайська
Сьогодні, у десятиріччя Іловайської трагедії, ми згадуємо героїчний подвиг наших воїнів, які віддали своє життя за свободу України. Їхня жертва ніколи не буде забута. Світла пам’ять та вічна слава Героям України!