Водохреща

Святе Водохреща є завершальним святом Різдвяного циклу свят. Відзначають це свято 19 січня в честь  хрещення на річці Йордані Ісуса Христа.

У переддень Водохреща, 18 січня, опісля обіду, дівчата та інколи їм допомагають хлопці, щедрують. З веселою щедрівкою ходять від хати до хати:
“Там на річці, на Йордані,
Там тиха вода стояла,
Пречиста діва, діва Марія,
Свого сина купала.
А як скупала своєго сина
В чисті пелени повила,
В яслах на сіні,  в божій яскині,
Як на престолі положила…

А вже ввечері святкується другий Святий Вечір. На вечерю також готують пісні страви, так, як і на перший Святий вечір. Опісля святої вечері вночі, або зранку, вже 19 січня люди ідуть до церкви на Святу літургію та на освячення води. З давніх-давен  освячення води відбувалася під відкритим небом, на берегах річок, озер, або біля джерела. Перед цим з льоду вирубували великий хрест і ставили його поруч з водою. Урочистою ходою люди ідуть з церкви до води, несучи церковні ікони та хоругви. Обов’язковим атрибутом є запалені трійці – це три свічки, перевиті зіллям. Священник проводить обряд освячення води, і  вода набуває цілющих властивостей.  Після освячення води дівчата і хлопці, старі і малі  купаються у цій освяченій крижаній воді. Вважається, що це позбавляє від  хвороб та недуг. Повернувшись з освяченою водою додому, господар дає  її пити членам родини. За звичаєм ніхто не снідає, не випивши ковток свяченої води. А також господар кропить усі житлові і господарські будівлі, двір, худобу. На дверях освячених приміщень малюється знак хреста.  Це робиться для того, щоб відігнати злих духів від господарки та родини. Через те, що колись прали одяг на річках, існує традиція, що не можна прати протягом  1-2 тижнів, адже вода освячена. Освячена вода стає оберегом родини та лікувальним засобом.


Залишити відповідь

Next Post

Аеропорт: Українські сили відкрили вогонь по противнику, поранених вивезли

Станом на 8:01, всі українські сили в секторі Б (донецький аеропорт) отримала наказ і відкрила масований вогонь по позиціях противника. Про це у FB повідомив радник президента Юрій Бірюков. Інформує Громадське. «Активна фаза триває, поранених на даний момент немає. Громадськість просила припинити це умовне затишшя (перемир’я) і припинити принизливий прохід […]