У селі Солова, на Золочівщині, відкрили пам’ятний знак Миколі Лемику

14 жовтня 2012 року в селі Солова Золочівського району, де народився Микола Лемик, відбулося урочисте відкриття пам’ятного знака героєві, який заради України свідомо ризикував своїм життям і загинув в ім’я майбутніх поколінь.
Українська історія знає багато особистостей, які цінували ідеали української державності вище за своє життя. Однією з таких постатей був наш співвітчизник Микола Лемик.
Людина, завдяки якій світова громадськість дізналася про голодомор в Україні в 30-х роках ХХ століття, до цього часу не було встановлено жодного пам’ятника на рідній землі.
Виправити цю історичну несправедливість вирішили його односельчани, чию ініціативу підтримав депутат Львівської обласної ради Тарас Батенко.
На відкритті були присутні лауреат Шевченківської премії Ігор Калинець, головний редактор видавництва «Світ дитини», родич Миколи Лемика Ярослав Лемик, автор погруддя, скульптор Павло Бондар.
«Цей пам’ятник перший в Україні. Він повинен стати місцем паломництва патріотичних організацій, особливо із Східної України. Адже, саме задля її спасіння ризикував життям Микола Лемик. Відкриття цього погруддя повинно прогриміти на всю Україну», – сказав Ігор Калинець.
«Ім’я Миколи Лемика повинно увійти у підручники з історії України, а його постать повинна бути увіковічена у фільмах, адже подвиг зроблений цією історичною постаттю був спрямований на захист мільйонів українців, що гинули від сталінського голодомору», – вважає Тарас Батенко.
21 жовтня 1933 року у Львові сталася подія, яка привернула увагу всього світу до голодомору в радянській Україні. За завданням Організації Українських Націоналістів студент-першокурсник Львівського університету 18-річний Микола Лемик застрелив співробітника радянського консульства. Цей акт згодом назвали “постріл на захист мільйонів”.
Аби привернути увагу світу до голодомору в Радянській Україні, Провід українських націоналістів 3 червня 1933 року на Берлінській конференції прийняв рішення здійснити замах на працівника радянського консульства у Львові. Виконавець повинен був здатися польській поліції і на судовому процесі пояснити мотиви свого вчинку. За організацію замаху взявся крайовий провідник ОУН Степан Бандера, а технічною підготовкою керував бойовий референт Роман Шухевич. Серед оунівських бойовиків стали шукати виконавця-добровольця, якого попередили, що він може загинути або отримати довічне ув’язнення. Серед багатьох кандидатур обрали студента природничо-математичного факультету Львівського університету Миколу Лемика.
Судовий процес над ним відбувся у Львові 30 жовтня 1933 року. Зацікавлення справою було надзвичайно велике.
Миколу Лемика засудили до смертної кари, яку, зважаючи на його юний вік (за польськими законами повнолітніми вважали осіб, котрим виповнився 21 рік), замінили довічним ув’язненням.
У жовтні 1941 року гестапівці заарештували його і розстріляли у Миргороді, але справжнє місце поховання нікому не відоме.

Залишити відповідь

Next Post

В колодязі знайшли тіло 83-річної жінки

5 жовтня о 18.00 годині  до рятувальників надійшло повідомлення про те, що в селі Нестюки, Золочівського району, в колодязі виявлено тіло 83-річної жінки. Про це повідомили журналісти проекту «101. Служба порятунку» телеканалу ZIK. За допомогою рятувальної мотузки працівники Міністерства з надзвичайних ситуацій  витягнули тіло загиблої на поверхню. Обставини події наразі […]