Старий Новий рік

За тиждень після Різдва святкуємо старий Новий рік і Свято Василія Великого.
Новий рік завжди був бажаним святом у кожній родині. З ним пов’язували кращі сподівання, гадали на достаток, щедрий урожай, родинну злагоду і здоров’я рідних.
Cвятий Василь вважався покровителем землеробства. Тому цього дня ще вдосвіта годилося засівати оселю збіжжям. Цю почесну місію доручали парубкам. Збудивши сина, господар давав йому велику рукавицю, наповнену зерном, а хлопець, ставши під образами, урочисто засівав батькову хату: “На щастя, на здоров’я! Роди, Боже, жито-пшеницю і всяку пашницю! Будьте здорові! З Новим роком та з Василем!” Батько щедро обдаровував сина грошима.
Засіявши свою хату, парубки бігли до сусідів: “Сію, сію, посіваю, з Новим роком Вас вітаю! Зичу Вам на Новий рік, щоб щасливий був Ваш вік, і не кашляйте ніколи, – від Миколи до Миколи. Хай буде мука смачна, щоб не видно в скрині дна, щоб завжди був хліб та ніж, як голоден, сядь та й їж. Щоб не було сварки в хаті, ані вітру на загаті. Щоб водилися у хаті і безчубі, і чубаті. Щоби діти в Вас були здорові, – кашу їсти все готові. Щоб Вам з них була потіха, ну і грошей хоч півміха!”
Кожен намагався якнайшвидше засіяти односельчан і отримати якнайкращий подарунок. Тим, хто спізнювався, давали лише пироги та солодощі. Іноді перших посівальників господині садили на порозі і роззували, “щоб вдома краще кури неслись”, а господарі тим часом йшли з коцюбою до сідала і зганяли курей, щоб ті починали швидше нестися.
Перший новорічний день визначав рік – з ранку до вечора слід було веселитися, щоб усі наступні дні були радісні і щасливі.

Леся ГОРГОТА

Залишити відповідь

Next Post

Щодо питань енергозбереження та введення в експлуатацію котелень..

13 січня 2012 року в Золочівській РДА відбулася нарада з питань енергозбереження та введення в експлуатацію котелень, що працюють на альтернативному паливі. На нараді були присутні голова Золочівської РДА Я. Окрепкий,  міським голова м. Золочева І. Гриньків, заступник міського голови О.Сидорович, перший заступник голови райдержадміністрації М. Бучковський, начальник електромереж Золочівського […]