Розворяни

Село Розворяни знаходиться поблизу крайової зони Гологір. Це місце – поєднання височини північного Подільського уступу і рівнини Малого Полісся.

Розворяни розташовані на рівнині Пасмового Побужжя. Поверхня рівнинна з поодинокими невисокими підвищеннями рельєфу на півдні та південному заході.   Назву села старожили пояснюють так: колись проїжджав  полями козак і по дорозі йому поламалася розвора. Почав козак ремонтувати віз і назвав цю місцевість “розворяни”. Пізніше тут поселилися  і назвали так село. Інші пояснюють, що проїжджала полями багата княгиня і там, де знаходиться село, їм поламалася розвора, і так  нарекли цю місцевість “розворяни”.  Але скільки б пояснень не було, всі вони зводяться до одного: назва села походить від слова “розвора”.

У селі є ставок і маленька річка. Жителі села називають  цю річку Дулибівка. Вона впадає в Полтву, притоку Західного Бугу. Назву річки також пояснюють по-різному. Одні старожили кажуть, що колись давно проживав у селі багатий чоловік на прізвище Дулиба. Через його поле протікала річка і її назвали від  прізвища цього чоловіка. Інші пояснюють від слова “долина”. Річка тече у зниженій частині рельєфу, утворюючи річкову долину. Долина – долиба – дулибівка.

У селі збереглися старі назви вулиць “Озеро” та “За озером” – місцевість, де колись було озеро. Зараз його немає. Гай,  За гайком – раніше там був гай, а потім люди побудували на цьому місці свої житла. Кут – будівництво цієї вулиці велося так, що утворює кут із центральною вулицею села. Бамбуцівка – назва цієї вулиці має багато різноманітних пояснень. Найймовірніше, що назва походить від прізвиська жителя села, який вперше на цьому полі збудував свою хату.

Назва лісів походять в основному від порід дерев: Липина, Березина, Соснина, Ялина. Дуже давні назви лісових масивів Варецькі та Дібрівки. Назва гайку “Дібрівки” походить від слова діброва. Назва Ліси Варецькі” походить від прізвища жителя, якому належала колись ця частина лісу.

Залишити відповідь