Маркіян Шашкевич

Багатьма відомими історичними постатями відома Золочівщина. Та, помітно вирізняється з-поміж них постать Маркіяна Шашкевича – поета, громадського діяча, священника, просвітителя.

Народився Маркіян Шашкевич 6 листопада 1811 року у селі Підлисся на Золочівщині у родині священика. Навчався у Львівській і Бережанській гімназіях, згодом у Львівській духовній семінарії.

У поділеній між імперськими державами того часу Україні панувало національне і духовне поневолення. Українська мова і культура були на межі знищення. Маркіян Шашкевич разом зі своїми однодумцями Іваном Вагилевичем і Яковом Головацьким організував “Російську Трійцю” – просвітительський гурток, був натхненником видання першої книжки українською мовою, уклав першу українську читанку на західноукраїнських землях. Будучи священиком, впровадив у літургію українську мову.

Маркіян Шашкевич помер 7 червня 1843 року у тридцятирічному віці. Його діяльність як пробудителя народу, поета, просвітителя, священика набула якнайширшого визнання у Галичині.

У1893 році з ініціативи “Просвіти” відбулося перепоховання Маркіяна Шашкевича у Львові наЛичаківському цвинтарі (Спершу М. Шашкевич був похований у селі Новосілки). Церемонія перепоховання стала справжньою демонстрацією українства у тодішній Австро-Угорській імперії, до складу якої входила Галичина.

В 1911 році на Білій горі у селі Підлисся, на кошти зібрані народом, було встановлено величний пам’ятник Маркіяну Шашкевичу у вигляді хреста на масивному гранітному постаменті, що символізує поневолений народ, який прийде до визволення і воскресіння. Відтоді, щорічно у першу неділю серпня біля пам’ятника Маркіяну Шашкевичу на Білій горі відбуваються народні свята. У радянські часи такі свята були заборонені, оскільки М. Шашкевич був греко-католицьким священиком. У 1986 році на місці колишньої садиби отця Романа Авдиковського, діда Маркіяна Шашкевича, відкрито музей-садибу Маркіяна Шашкевича (відділ Львівської галереї мистецтв). Саме на Золочівщині у серпні 1989 року на повний голос заявила про себе Українська греко-католицька церква, яка почала виходити з підпілля.

У 1993 році на центральній площі Золочева відкрито пам’ятник Маркіяну Шашкевичу, автором якого є скульптор Дмитро Крвавич.

Залишити відповідь

Next Post

ВАТ "Золочівський радіозавод"

ВАТ “Золочівський радіозавод” заснований 3 листопада 1966 року на правах філіалу Львівського радіотехнічного заводу “Вимірювач” . Вироби заводу у той час демонстрували на 118 міжнародних виставках та ярмарках 38 країн світу і експортували у 40 країн на 5 континентах. Продукція нагороджена 37 золотими, срібними та бронзовими медалями виставок. У попередні […]